Obrovské škody na zahradách a v sadech na Klatovsku dělají v těchto dnech špačci a plži. Zahrádkáři jsou bezradní, protože na ně nepůsobí žádné plašiče ani přípravky. Situace je vážná obzvlášť nyní, v době probíhající sklizně různých třešní a jahod.


„Špačkům nic neuteče. Situaci na našich zahradách mají dobře zmapovanou. Jakmile se někde začne něco červenat, ihned je po úrodě. Obrovská hejna dokáží během chviličky zlikvidovat až 80% úrody. Nyní se pouštějí i do zelených salátů a dalších plodin na zahradách. Bezradní jsou i sadaři a vinaři. Různé třásně, blýskavá cédéčka zavěšená na stromy, plynová děla či mlácení do plechovek už prostě nezabírá,“ říká zástupce krajské organizace zahrádkářů Jan Kovářík.


„Jsme bezradní. Špačci se nesmějí střílet, a proto jich je takové množství. Vypadalo to letos na dobrou úrodu, nálety ptactva však udělaly většině pěstitelů čáru přes rozpočet. V tomto případě pomůže jedině povolení k odstřelu, která mohou vydávat odbory životního prostředí na obcích s rozšířenou působností,“ dodal Kovářík.


Kromě špačků zaplavují zahrady i různí plži. Ani na ně už nepomáhají granulovité přípravky k jejich hubení, které pořídíte za různé ceny v obchodech.
„Zbavit se jich dá jedině pravidelnou údržbou zahrad a častým sekáním trávy. Plži mají rádi vlhko, vysokou trávu, křoviska a stín. Nejúčinnější je však jejich samosběr,“ radí zahrádkář Josef Novotný z Klatov.


„Někteří zahrádkáři používají k jejich likvidaci sůl. Je to sice účinný způsob, ale zamoříte si půdu na své zahradě,“ varuje Novotný.
Různí plži se přemnožili kvůli mírné zimě v posledních dvou letech. Zima způsobila na mnohým místech také velké škody na ovocných stromech.
Díky této situaci se pohybují vysoko i ceny plodin. Za jeden kilogram jahod zaplatíte v obchodech na Klatovsku průměrně kolem 70 – 80 korun. Podobné to je i s třešněmi.