Se zloději a ničiteli turistických razítek se potýká železnorudské informační turistické centrum (ITC), které pořádá už čtvrtý ročník soutěže Železnorudské vrcholy a druhý ročník soutěže Železnorudskem na kole.

Princip obou soutěží je stejný – turista nebo cyklista musí navštívit místa, na kterých jsou umístěna turistická razítka a otisknout je na slosovací lístek, které jsou k dispozici v ITC Železná Ruda. Orazítkované lístky je pak zapotřebí odevzdat opět v ITC nebo je poslat poštou. Je také možné otisknout razítka na cokoliv a slosovací lístek pak v infocentru vyplnit. V loňském roce se obou soutěží zúčastnilo více než osm set turistů a cyklistů.

Razítka pro letošní turistickou soutěž jsou umístěna na vrcholu Polomu u Železné Rudy a vyhlídce Liebeshöhe u Hojsovy Stráže, cyklisté najdou razítka na Můstku, Suchých Studánkách a Zhůří. „Razítka se nám bohužel ztrácí, lidé je hodně kradou. Když už razítko neukradnou, aspoň ho rozbijí, utrhnou třeba polštářek,“ postěžovala si Ivana Vilišová z ITC Železná Ruda.

Výměna rozbitých nebo ukradených razítek musí být přitom co nejrychlejší. Pokud turista dorazí na vrchol Polomu (1295 m n. m.), což je hlavně v závěru „klasická“ horská túra, a tam zjistí, že razítko je pryč, asi by organizátory nepochválil. „Nahoře to bylo poměrně náročné, podruhé už bychom tam asi nešli. Razítko tam naštěstí bylo a bylo v pořádku, takže jsme si ho otiskli aspoň na mapu a v infocentru si pak vyplníme kupón,“ řekla Deníku pod Polomem Jana Preslová z Plzně.

Obě soutěže končí 29. září, z odevzdaných slovacích lístků pak budou vylosováni výherci cen, které věnovali železnorudští podnikatelé. Většinu cen tvoří víkendové pobyty pro dvě osoby v železnorudských hotelích a penzionech, nechybí ale ani řeznické výrobky nebo kniha fotografií Šumavy.