Sousedských sporů přibývá. Lidé jsou někdy schopni se pohádat i kvůli naprosté banalitě a volat na sebe státní či městské policisty třeba jen kvůli žvýkačce na trávníku. Deníku to řekl velitel sušických městských strážníků Libor Potužník.

„Zažíváme to každý rok, pořád se to opakuje. Většinou jde o stejné lidi, jen občas přibude někdo nový. Jde o případy, nad kterými zůstává někdy rozum stát. Pravidelně jezdíme například do jedné lokality, kam nás volají kvůli oznámením typu „soused nám hází žvýkačky na trávu", „zabíjí slepice a ty při tom vydávají hrozné zvuky" a podobně. Z jiného místa, kam také jezdíme často, jsme dostali oznámení, že je ruší sousedovo ptactvo. Nebo že soused jezdí kolečkem, které vrže, a dotyčného to ruší. Voláni jsme i kvůli padajícím jablkům, ostříhanému plotu, přehrazené cestě a podobně. Zažili jsme i to, že si soused na souseda stěžoval, že instaloval sledovací zařízení, pomocí něhož ho neustále sleduje, a pak se ukázalo, že jde o plašičku na hlodavce," vyjmenoval některé perličky Potužník, podle něhož mezi některými sousedy na Sušicku došla situace tak daleko, že se nejen navzájem udávají a volají na sebe strážníky, ale i se pronásledují v soukromí a navzájem se natáčejí.

„My ze zákona musíme na každé takové zavolání vyjet. Ti lidé si myslí, že jim jejich spor vyřešíme, ale ten nevyřešíme ani my, ani případná komise. I když padnou nějaké pokuty, strany v naschválech pokračují. Bohužel naše zkušenosti ukazují jediné. Tohle se vyřeší, jen když se jeden ze sousedů odstěhuje," dodal Potužník.

Situace se podle něj v posledních letech zhoršuje a sousedských sporů přibývá.

Zkušenosti s nimi mají i klatovští městští strážníci. „Měli jsme případ, kdy to bylo, jak se říká, na nože. Ti lidé si dělali různé naschvály. Například pán zasadil květiny a sousedka mu je vytrhala, a podobně. Pokud vím, nakonec to vše skončilo až u soudu," uvedl zástupce velitele klatovských městských strážníků Luboš Hošek. Dana Ladmanová z klatovské státní policie doplnila, že i Policie ČR se občas setkává se sousedskými spory, které si vyžádají její zásah.