Na své zdraví dbá i těhotná Jaroslava Rubášová, která dorazila do klatovské solné jeskyně Na Hradbách s dcerkou Anetkou. „Je to již naše třetí desetihodinová kůra, první jsme absolvovaly v dubnu, pak v září, a teď jsme začaly v prosinci. Dceři pobyt v jeskyni svědčí, když stůně, tak má jen rýmu a je bez teplot,“ říká Rubášová.

Že pobyt v jeskyni dělá dobře malým dětem potvrzuje i pracovnice klatovské solné jeskyně Marie Jonášová. „Skupiny dětí z mateřských škol docházejí letos z Koldinovy ulice, Karafiátovy, z Podůrecké i ze Základní a mateřské školy Hálkova Klatovy. Cena za dítě je padesát korun, učitelky jsou jako doprovod zdarma,“ sdělila Jonášová. „Kapacita jeskyně je 8 lehátek, maximálně 10, ale když přijde skupinka 18 malých dětí, není to problém. Brouzdají se pískem, hrají si s kyblíky a lopatkami a v druhé půlce hodiny se uklidní při pohádce na lehátkách. Po absolvování deseti třičtvrtěhodin mají hodinu zdarma jako bonus,“ dodala Jonášová. Právě pro děti vyhlásili Na hradbách v Klatovech letos výtvarnou soutěž Solné království, které se zúčastnily děti z MŠ v Koldinově a Karafiátově ulici. V lednu bude vyhlášen vítěz.

Že jsou nejvděčnějšími návštěvníky malé děti nám potvrdil i Vladislav Havránek, majitel solné jeskyně v Sušici, který solnou jeskyni provozuje dva roky. „Děti, které nás navštíví se školkou, si vystavujeme na fotografiích, a ony pak následně přijdou se svými rodiči. Střední generace péči o zdraví trochu zanedbává, ale pokud se lidé rozhodnou relaxovat, udělají si čas i na návštěvu solné jeskyně,“ říká Havránek. Vítá zde návštěvníky šumavských hotelů a opět matky s malými dětmi, které čerpají týdenní pobyty v aparthotelu v Kašperských Horách. Cena za tři čtvrtě hodiny pro předškoláky je šedesát korun.

Péče o vlastní zdraví byla impulsem pro vybudování klatovské solné jeskyně Na Hradbách pro Hanu Meindlovou, průkopnici solných jeskyní na Klatovsku. Jako zdravotnice má k této oblasti blízko, a protože ji trápily alergie a navštívila podobné zařízení, rozhodla se před třemi roky vybudovat solnou jeskyni i v Klatovech. „V jeskyni jsou čtyři druhy soli a generátor vyrábějící solnou mlhu. Vše je vybudováno z masivních solných panelů, cestou k lehátkům našlapujete po vyhřáté soli. Pobyt v solné jeskyni si pochvalují i senioři, kteří jsou po dětech druhými nejvděčnějšími návštěvníky. Po počátečním ostychu, zda se nebudou muset svlékat, popřípadě složitě přezouvat, si pobyt užívají. Pro rodinu není problém zamluvit si třičtvrtěhodinu jen pro sebe za cenu tisíc korun ,“ upřesnila majitelka.

„Po každé skupince se vzduch několikrát vymění, takže nejsou na místě obavy z nákazy, vše je pod přísným hygienickým dohledem.
Konkurence zprovoznila další solné jeskyně v Přešticích, dvě byly zřízeny téměř současně v Domažlicích, po jedné pak v Horažďovicích i v Sušici. Ani tak si na odliv klientů nestěžuji,“ dodala Meindlová.