Sletového týdne se zúčastní zhruba 20 000 cvičenců, nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Do akce je zapojeno všech 14 krajů, kde se uskuteční více než tři desítky oblastních a krajských sletů, na které je připraveno 12 sletových skladeb pro všechny věkové kategorie.

Na velkolepou akci se připravují i v Pošumaví. „Za župu Šumavskou jsme vybrali a nacvičili sedm skladeb. Vystoupení v Praze se zúčastní na 220 cvičenců, od těch nejmladších dětí, žactva až po dospělé ze sokolských tělocvičných jednot Loučim, Janovice nad Úhlavou, Švihov, Sušice, Domažlice, Přeštice a Klatovy," uvedla náčelnice župy Šumavská Naďa Květoňová.

Jana Průchová z Plzně dříve sloužila u letecké záchranky, teď je už bezmála dvě desetiletí hlavní sestrou Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.
Dříve lidé měli úctu, teď jsou agresivnější a mají pocit, že mají na vše nárok

Skladbu Čmeláčci pro rodiče a děti nacvičilo 24 párů ve Švihově, Přešticích a Klatovech. Sokolhraní je skladba pro mladší žactvo a nacvičilo ji osm dívek a hochů z Přeštic, kteří pojedou i do Prahy a 16 dětí z Domažlic, které zacvičí na župních sletech. Velký zájem byl o skladbu Fitness pro starší žactvo, kterou nacvičilo 60 žákyň a žáků z Přeštic, Sušice a Janovic nad Úhlavou. Z dalších dospělých skladeb měla velký úspěch skladba pro ženy a seniorky Babí léto, kterou nacvičilo 80 žen v Loučimi, Klatovech, Domažlicích a Přešticích. Dalších 16 mladých žen z Klatov se rozhodlo nacvičit skladbu V rytmu srdce a 12 mužů z Janovic nad Úhlavou nacvičilo skladbu pro muže Před kamerou. V neposlední řadě koedukovanou skladbu Rocková symfonie pro dorostenky, dorostence, ženy a muže nacvičili v Klatovech a v Přešticích.

Ilustrační foto.
Gymnázium přijalo jen třetinu, bude ale i druhé kolo. Průmyslovka hlásí rekord

Poprvé budou sletové skladby k vidění v sobotu 25. května na Sletové akademii na hřišti sokolovny v Přešticích. Vystupovat budou většinou cvičenci z Přeštic, ale přijedou i cvičenci z dalších sokolských jednot - Sušice, Klatov, Janovic nad Úhlavou a Švihova. V neděli 26. května se koná župní slet ve Spáleném Poříčí a 9. června od 14 hodin v Klatovech. V sobotu 15. června bude následovat krajský slet v Plzni. „Župní slety jsou pro nejbližší veřejnost a nás, cvičence, abychom se secvičili na Prahu, kde nás čeká vyvrcholení. V sobotu 29. června odjíždíme celá župní výprava společně vlakem do Prahy. V neděli proběhne sletový průvod Prahou a ve večerních hodinách slavnostní zahájení sletu v Národním divadle. V Praze nás čeká bohatý týdenní program včetně každodenních společných nácviků. Vyvrcholení XVII. Všesokolského sletu se bude konat na fotbalovém stadionu EDEN v Praze ve dvou hlavních programech – večerním 4. července a odpoledním 5. července. Časová náročnost příprav v současné „zrychlené“ době odradila spoustu zájemců z řad dětí i dospělých, přesto naše výprava ze Šumavy je opět početná a připravená se zúčastnit," uzavřela Květoňová.