Na pohled nenápadný dvůr u klatovské sokolovny je už roky předmětem soudních sporů. Majitel sousedního objektu Václav Veselý tu chce mít parkoviště, aby mohl rozvíjet svůj podnikatelský záměr, do kterého investoval několik desítek milionů korun. Sokolové, kteří s tím původně souhlasili, jsou ale nyní zásadně proti výstavbě. Přestože se na stranu Veselého přiklonil Nejvyšší soud ČR i město, TJ Sokol Klatovy je rozhodnuta bojovat. Připravila petici proti výstavbě areálu, kterou už podepsaly čtyři stovky lidí, a uvažuje i o ústavní stížnosti.

Uzavřeli smlouvu

Vše začalo v dubnu 1998, kdy TJ Sokol Klatovy a Václav Veselý uzavřeli smlouvu, ve které bylo uvedeno, že sokolové vybudují parkoviště ve dvoře sokolovny, a pokud ne, tak on ho vybuduje na své náklady a bude ho pět let provozovat ve své režii. „Tehdy jsem rekonstruoval objekt sousedící se sokolovnou a v rámci svého podnikatelského záměru jsem tu chtěl vybudovat obchody a kanceláře. Podmínkou stavebního úřadu bylo, že musí být zajištěno parkování. A sokolové souhlasili s tím, že parkoviště bude na jejich dvoře. Po uzavření smlouvy jsem se pustil do investice, která mě vyšla na třicet milionů, a splnil jsem jejich podmínky,“ řekl Deníku Veselý.

„Nás tehdy vůbec nenapadlo, že bychom parkoviště nevybudovali, protože v té době jsme to viděli jako zdroj financí,“ vzpomíná starostka TJ Sokol Klatovy Irena Valentová. Veselý nechal proto od architekta vypracovat projekt, který se ale sokolům nelíbil, a tak si nechali udělat vlastní. Jenže s ním u příslušných orgánů neuspěli. „Hned jsme narazili na policii, která s tím nesouhlasila, ovšem okresní úřad s parkovištěm a výjezdem do Tyršovky souhlasil. Rozhodovalo ministerstvo dopravy, které s tím nesouhlasilo. My jsme tedy nemohli dělat nic, protože jsme nedostali stavební povolení. Psali jsme mu proto dopisy, kde jsme chtěli odstoupit od smlouvy, ale on řekl, že to dokáže, a povolení skutečně dostal,“ líčí Valentová.

To už však sokolové nechtěli výstavbu parkoviště umožnit a začal soudní spor, který se vlekl roky. Vloni na podzim se ale Nejvyšší soud České republiky přiklonil na stranu Veselého, když v rozsudku uvedl, že smlouva uzavřená v roce 1998 je „platným právním úkonem, z něhož žalované (TJ Sokol Klatovy – pozn. aut.) vznikla povinnost udělit žalobci (V. Veselý – pozn. aut.) souhlas ve stavebním řízení ke stavbě parkoviště na svých pozemcích“. Na stranu podnikatele se postavila i radnice, která vydala rozhodnutí o umístění stavby.

Sepsali petici

TJ Sokol se ale nevzdává a na svoji stranu se s pomocí petice snaží získat i klatovskou veřejnost, které předkládá řadu důvodů, proč parkoviště nestavět. „Přineslo by to značné zkomplikování již tak složité dopravní situace v blízkosti křižovatky u kulturního domu, v místě je navíc dostatek parkovacích ploch u kulturního domu i u obchodních center. Ohroženy by byly tři vzrostlé lípy a zhoršila by se kvalita ovzduší v centru Klatov. Omezilo by to také sportovní a kulturní aktivity pořádané TJ Sokol,“ uvedla členka petičního výboru Jana Michálková a dodala: „Je to stejné, jako kdyby někdo přišel na mou zahradu a řekl, že si tam postaví chatu. A když já s tím nebudu souhlasit, tak se obrátí na soud a ten mu to umožní. Když to jinak nepůjde, podáme ústavní stížnost.“

Velké komplikace

Vzdát se ale nechce ani podnikatel Veselý, pro něhož je chování sokolů tak trochu záhadou. „Ten dvůr je nevyužívaný, jen tam občas parkují auta trhovců. Působí mi to velké komplikace a kdybych věděl, co se bude dít, tak jsem do svého podnikatelského záměru nešel,“ posteskl si Veselý. Kdo nakonec bude spokojenější, tak stále zůstává otevřené.