„Přístroje jsme kupovali buď úplně nově nebo jsme nahrazovali staré, které už byly opotřebené. A také jsme potřebovali větší, protože původní už nestačily kapacitně,“ vysvětlil šéfkuchař Josef Maxa s tím, že z technologií na vaření kupovala kuchyň 150litrový kotel a velkou 120litrovou pánev.

Původní pánev měla „pouze“ 80 litrů a kuchaři se tak potýkali s různými úskalími. „Když jsme tedy dělali oblíbené omáčky, které si objednalo více strávníků, nebo knedlíky, museli jsme používat i další nádoby na vaření, protože původní pánev nestačila. To pak komplikovalo dochucování a zvyšovalo časovou náročnost příprav,“ popsal šéfkuchař.

Varný dvouplášťový kotel používá kuchyně na přípravu čajů nebo polévek, ale také na těstoviny, kterých lze v nové 150litrové nádobě najednou uvařit až 30 kilogramů.

Nemocniční kuchyně získala také dvě myčky na černé a na bílé nádobí a šokér. Jde o přístroj na rychlé zchlazení nebo zmrazení pokrmů a opětovné šetrné rozmrazování. „Dnešní hygienické normy neumožňují zchlazování potravin klasickým způsobem, že je necháte zchladit odstavením a okolní teplotou. To vás pak limituje v některých postupech a používání čerstvých surovin, které musíte nahrazovat polotovary,“ vysvětlil význam šokéru Maxa a dodal: „A stejně tak není možné zamrazovat suroviny nebo polotovary v běžném mrazáku, protože i to má vliv na kvalitu jídel a tu chceme pro všechny naše strávníky držet trvale na vysoké úrovni.“

Nemocniční kuchyně v Horažďovicích připravuje veškerou stravu pro pacienty a obědy a večeře pak vaří také pro personál a externí strávníky či odběratele. Kuchyň denně nabízí výběr ze dvou až tří jídel. Dle nabídky a oblíbenosti pak denně vaří 350 až 400 obědů.