Letošní sezona v lyžařských areálech na Šumavě patří k těm nejhorším, které jejich provozovatelé zažili. Návštěvnost klesla až na polovinu.

O více než měsíc dříve skončila lyžařská sezona v areálech na Šumavě. Nejinak tomu byla v největším areálu na Špičáku. Tam sezona začínala díky 80 cm přírodního sněhu velmi slibně 7. prosince 2023. Pak ale začala úřadovat zima nezima. „Ve dvou vlnách ještě sice připadlo dohromady dalších 60 cm sněhu, nadprůměrně jsme i zasněžovali, celkem 28 dnů, ale vše kazily silné oblevy. Končili jsme tak už 16. února 2024 po 72 dnech. Navíc ještě šest dnů z toho musela být lanovka kvůli nepřízni počasí, hlavně silnému větru, mimo provoz. Jen pro srovnání - loni a předloni se na Špičáku lyžovalo naposledy 24. března,“ uvedl za areál Ski&Bike Špičák Karel Samec.

Špatné podmínky a brzké ukončení se samozřejmě podepsaly na návštěvnosti, která byla oproti předešlým letům poloviční. „Celkem cca 40 tisíc lyžařů/snowboardistů představuje padesátiprocentní pokles oproti průměru předchozích 19 sezon, kdy měl Špičák průměrnou návštěvnost 80 000 lyžařů za sezonu, kdy je v provozu lanovka na vrchol Špičáku,“ vyčíslil Samec.

Pro Špičák tak šlo o třetí nejhorší lyžařskou sezonu od let 2005/06, kdy začala lyžaře na vrchol Špičáku přepravovat čtyřsedačková lanovka. Nyní už se areál připravuje na květnový start letní sezony.

Stejně hodnotí uplynulou sezonu i další areály na Šumavě. „Šlo o nejhorší sezonu za posledních dvacet let. Ale také nejkratší, jeli jsme jen 52 dní,“ řekl za areál Nad nádražím - Belveder Ladislav Zísler.

Všichni doufají, že další sezona bude příznivější.