„Aktuálně jsme uzavřeli dálnici D5 ve směru jízdy na Prahu, kde v úseku 50. km došlo k dopravní nehodě kamionu a osobního vozidla,“ uvedla Policie ČR na sociální síti X v sobotních večerních hodinách. „Objízdná trasa: sjezd exit 50 Mýto, zpět na D5 exit 41 Cerhovice.“

Není to první dnešní nehoda na dálnici D5. Ráno havaroval kamion na D5 u Rokycan. Další nehoda se stala o několik kilometrů dál i v opačném směru na Rozvadov. 

Plzeň rozšiřuje placené parkovací zóny F
Plzeň rozšiřuje zónu placeného parkování, místa zdarma budou ubývat i příští rok

Silničáři ze Správy a údržby silnic Plzeňského kraje jsou 24 hodin na nohou. Sypače vyjíždějí nepřetržitě, povoláni na pomoc byli i soukromníci, takzvaní radličkáři. „Místy dochází ke zpomalení provozu vlivem dopravních nehod či uvízlých kamiónů a autobusů, např. silnice I/27 v úseku Kaznějov – Plzeň kyvadlový provoz. U Plánice autobus mimo vozovku,“ uvádějí na svém facebookovém profilu. Nehody se nevyhýbají ani sypačům: „V okrese Klatovy došlo ke sjetí mimo vozovku u dvou našich sypačů v místě Újezd u Plánice, k vyproštění nutný autojeřáb, a Městiště u Strážova, převrácený sypač.“ Jeden ze sypačů při míjení zavadil radlicí o kolo osobního auta a utrhl ho. Vše se naštěstí obešlo bez zranění. 

Jak uvedla mluvčí policie Dagmar Brožová, od pátečního do sobotního rána se na silnicích Plzeňského kraje stalo na 200 dopravních nehod, bez vážných následků. Přesto by řidiči měli zvážit, jestli musí nutně vyjet, situace na silnicích je stále komplikovaná.

Zdroj: Deník/Antonín Hříbal

Komplikace čekejte i na železnici. Podle serveru Českých drah je přerušen provoz na tratích Příkosice–Nezvěstice, Furth im Wald – Plzeň hlavní nádraží, Nýrsko – Zelená Lhota a Klenčí pod Čerchovem – Poběžovice. Z tratí se odstraňují spadlé stromy, obnovení provozu se předpokládá do jedenácté hodiny, pouze na trati z Nýrska do Zelené Lhoty až kolem poledne.

V odpoledních hodinách už byly všechny tratě průjezdné.

Hasiči od půlnoci do sobotních odpoledních hodin zasahovali u 172 událostí v celém Plzeňském kraji. Jak uvádí na svých stránkách HZS Plzeňského kraje, šlo v největší míře o odstraňování spadlých stromů. Dále uvolňovali komunikace, odtahovali nepojízdná vozidla a uklízeli vozovku po dopravních nehodách. 

Nehoda mezi Svojkovicemi a Holoubkovem
Řidiči, pozor. Husté sněžení komplikuje dopravu v Plzeňském kraji

Na Klatovsku, kde sněžilo po celou noc, jsou silnice pokryté rozbředlým sněhem, na Šumavě jsou pak pokryté vrstvou sněhu. 

Podle meteorologů máme „to nejhorší“ už za sebou, sněžení bude v některých oblastech ještě doznívat. „V Čechách už je sněžení spíše občasné, v oblastech jižních Čech, Pošumaví a Vysočiny ale ještě dalších 5–10 cm nového sněhu napadnout může,“ uvedli v sobotu po poledni na svých stránkách. Výstraha se tedy týká ještě oblastí Sušicka, Horažďovicka a Klatovska, kde by včetně ranních srážek mohlo napadnout až 10 centimetrů nového sněhu.

Podobně i v Krušných horách je ve vyšších polohách sníh na vozovkách. Protože ale v Karlovarském kraji v noci sněžilo jen málo, silnice jsou s opatrností sjízdné.

Sněžení předpovídají meteorologové i pro sobotu. „Bude zataženo se sněžením, na jihovýchodě trvalejší a zpočátku i vydatnější sněžení. Večer slábnutí srážek a částečné protrhávání oblačnosti,“ uvedla Simona Procházková z Regionálního předpovědního pracoviště ČHMÚ v Plzni.