Tam však vločky většinou ihned roztály. Do konce týdne slibují meteorologové sněhu jen málo. Bude pod nulou, ale minus deset zatím nehrozí. Dobrou zprávu má pro lyžaře šumavský Špičák, do třetího prosince by tu totiž mohly být upravené sjezdovky.

„Sníh padal už od rána. V centru Železné Rudy napadlo pět centimetrů. Teplota se pohybuje kolem nuly, na Pancíři a Špičáku jsou -3 stupně,“ řekla v úterý Deníku Ivana Vilišová ze železnorudského infocentra. Právě na horách se podle Iva Bohmanna z Hydrometeorologického stavu v Plzni mohl sníh udržet.

„Ale nepočítejte se závějemi, napadne jen tak centimetr až dva denně,“ upřesnil Bohmann.

Srážek prý bude až do konce týdne jen velmi málo, ale když už budou, půjde o sníh. „Jen v nížinách při teplotách kolem čtyř stupňů nad nulou čekejte děšť se sněhem,“ dodal. Počasí v těchto dnech je podle něj ovlivněno přílivem studeného vzduchu ze severu a v příštích dnech se příliš nezmění.

V minulých dnech už dokonce na některých úsecích v kraji vyjely sypače, vůz zimní údržby mohli řidiči potkat v úterý ráno například na Klatovsku. „V polohách nad 600 až 700 metrů jsme jezdili od rána od šesti hodin, napadlo zhruba pět centimetrů sněhu. V pondělí jsme řešili i ledovku, šlo však jen o krátké úseky,“ popsal situaci na Klatovsku provozní náměstek Správy a údržby silnic Klatovy Miroslav Sušický.

Na rozdíl od řidičů současné počasí ale těší příznivce lyžování. Největší lyžařské středisko na Šumavě – Špičák – začalo včera odpoledne zasněžovat své sjezdovky. „Ještě ráno nebyly vhodné podmínky. Až odpolední ochlazení nám umožnilo nastartovat poprvé v letošní sezoně zasněžovací systém,“ uvedl majitel areálu Vladimir Kasík.

Celkem na Špičáku spustili 20 sněžných děl. Ty během hodiny dokážou v těchto podmínkách vyprodukovat 400 metrů krychlových technického sněhu, což pokryje plochu o rozloze 160 metrů čtverečních. Areál může zasněžovat až osmdesát procent ploch svých sjezdovek. „Pokud počasí vydrží, tak provoz bychom rádi už na upravených tratích zahájili v pátek 3. prosince,“ doplnil Kasík. Na Špičáku bylo včera odpoledne až minus 5 stupňů a tři centimetry přírodního sněhu. (tom, dk)