Na celém území okresu Klatovy od pátečního rána sněží. Dlouhodobé předpovědi meteorologů se vyplnily a celé území ČR bude sníh sužovat minimálně do pondělí.

„Na Klatovsku můžeme očekávat, že napadne místy více jak 50 cm sněhu. Sněžení na celém území okresu bude průběžné a trvalé. Nejhorší situace se dá očekávat v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli, kdy by mělo napadnout místy až 15 cm sněhu,“ řekla Deníku meteoroložka Marta Suchá z ČHMÚ v Plzni.

Na vozovkách během pátečního dopoledne leželo ve vyšších polohách až 3 cm sněhu. Na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu, rozbředlý sníh po solení může být na silnicích prvních tříd. Vše bude komplikovat i silný vítr. „Řidiči by měli dát pozor na sněhové jazyky, na Šumavě na závěje,“ pokračuje Suchá.

Do terénu silničáři vyjeli v plném stavu v 8 hodin ráno. „Nasazeno je zhruba padesát zaměstnanců. V terénu máme 33 sypačů, 17 traktorů s radlicí je připraveno v záloze. Na celém území okresu se solí,“ informoval v pátek ráno provozní náměstek Správy a údržby silnic v Klatovech Miroslav Sušický.

Varování řidičů od meteorologů před silnými přívaly sněhu a závějemi bude trvat až do pondělního poledne. V té době by již sněhové srážky měly ustávat. „V případě kalamitní situace doporučujeme řidičům, aby nevyjížděli, a když, tak pouze se zimní výbavou,“ dodala Suchá.

Noční teploty budou o víkendu – 5 až – 8 stupňů Celsia, přes den se budou pohybovat mezi -4 až – 8 stupni Celsia.

Na silnicích Klatovska se od pátečního rána bourá, v půl desáté ráno se srazil nákladní vůz s osobním autem v Rejštejně. Nehoda se obešla bez zranění. Už před šestou hodinou ranní vyjížděli policisté k nehodě nákladního vozidla u Plánice.

AKTUALIZACE PÁTEK 15:30

Sněžit v Klatovech a blízkém okolí přestalo v pátek před polednem. To silničářům výrazně ulehčilo práci a silnice byly tak v odpoledních hodinách všechny sjízdné.

Varování řidičů od meteorologů před silnými přívaly sněhu a závějemi bude ale trvat až do pondělního poledne, kdy by již sněhové srážky měly ustávat.

AKTUALIZACE NEDĚLE 10:30

V sobotu večer dorazilo sněžení i na Klatovsko, všechny silnice by měly být sjízdné. „V noci jsme měli silnice uklizené, teď vyjíždíme po ranním sněžení znova. Na celém území okresu Klatovy napadlo do sedmi centimetrů sněhu, problémy nikde nejsou, všechny silnice jsou sjízdné,“ řekl Deníku v neděli krátce po desáté hodině provozní náměstek Správy a údržby silnic Klatovy Miroslav Sušický.

AKTUALIZACE NEDĚLE 15:45

Přívaly sněhu o víkendu zasypaly i Klatovsko. Některé silnice podle motoristů sice připomínaly díky kolejím vyjetým ve sněhu spíše běžeckou stopu na Šumavě než komunikaci a někde by se na neuklizených chodnících mohly děti koulovat, ale přesto počasí na Klatovsku žádné výrazné problémy nezpůsobilo.

Až na dno sil si podle náměstka Správy a údržby silnic Klatovy Miroslava Sušického sáhli silničáři. „Od pátku do neděle se auta v podstatě nepřetržitě točila, lidé dostali pořádně zabrat. V akci bylo všech třiatřicet vozů, pomohlo nám i deset traktorů s radlicemi,“ řekl Sušický. Přes již tradiční kritiku řidičů je přesvědčen, že se silničářům v rámci možností podařilo všechny důležité komunikace udržet sjízdné. To potvrdila i krajská mluvčí zdravotnické záchranné služby Lenka Ptáčková. „V Pošumaví jsme neměli kvůli silnicím žádný problém, ke všem pacientům jsme se včas dostali,“ uvedla Ptáčková.

Na silnicích bylo k vidění o víkendu jen málo řidičů, a když už vyjeli, bylo většinou opatrní. „O víkendu se bouralo velmi málo,“ řekla v neděli odpoledne krajská policejní mluvčí Martina Zoubková. (ki)