„Využít k tomu chceme například historické sýpky ze 16. století, ve které chystáme kamenické muzeum. Před několika lety dostala sýpka o čtyřech patrech novou střechu, trámy byly opískovány. Mnohé z nich pocházejí právě ze 16. století. Upravíme studii, projekt a požádáme o dotaci. Pokud se vše podaří, novou expozici bychom v sýpce mohli otevřít už v nejbližších letech,“ říká starosta obce Zavlekov Vladislav Vaňourek.

Obec již nyní spolupracuje s odborníky i historiky, jelikož kamenictví do tohoto regionu patří a muzeum s touto tematikou v kraji není.

„O expozici muzea máme jasnou představu. V prvním patře vznikne výstava kamenictví, která připomene historii kamenictví v regionu. Ve druhém patře se budeme věnovat historii těžby kamene v kamenolomu na katastru obce Zavlekov a současnosti kamenovýroby. Třetí patro proměníme v multifunkční místnost, kde se budou například promítat historické dokumenty, a podkroví je určeno pro výstavní galerii,“ doplnil informace Vaňourek.

„Muzeum by do obce mohlo přivést turisty. Pomoci by k tomu mohly cyklostezka, naučná stezka a hypostezka. I tohle jsou naše záměry a plány, nad kterými vážně uvažujeme a které na zastupitelstvu řešíme. Chceme totiž odvést cyklisty ze silnic do polí a luk. Vždyť v okolí máme mnoho zajímavých výhledů do krajiny, a to jak na Javor, Antýgl, Pancíř, tak i na hrad Kašperk. V blízkosti je také jezdecký areál Krutěnice,“ pokračuje starosta.

Představitelé Zavlekova jsou přesvědčeni, že turistický ruch přispěje k propagaci obce i ke zvýšení tržeb místních podnikatelů. K propagaci i jako lákadlo by mohla sloužit i zřícenina hradu nad obcí.