„V terénu jsme měli veškerou techniku, přesto byly problémy téměř na celém okrese, místy totiž napadlo až 25 centimetrů sněhu," uvedl v úterý ráno provozní náměstek Správy a údržby silnic Plzeňského kraje v Klatovech Miroslav Sušický.

„Problémy byly nad Kolincem a ve směru na Brod, na Bukováku, v okolí Dlažova a ve směru na Domažlice, na Měčínsku, ale i v okolí Velhartic a na dalších místech. Přednostně se upravovaly silnice I. a II. tříd, které jsou již s opatrností sjízdné, horší situace je stále na silnicích III. tříd, kde je uježděný sníh nebo sněhové závěje," popisuje situaci Sušický.

Na mnohých místech okresu ranní situace způsobila řadu dopravních nehod. Ty byly například ve Volšovské ulici v Sušici, v centru Klatov narazilo do sloupu veřejného osvětlení v Dobrovského ulici těžké nákladní vozidlo, u obce Úloh mezi Běšinami a Nemilkovem uvízl kamion, další skončil mimo vozovku také mezi Kolincem a Brodem. Havarovala i vozidla silničářů, například na Měčínsku. Aktuálně blokuje jízdní pruh zapadlý kamion mezi Strážovem a Běšinami, stejný problém je i mezi Plánicí a Nepomukem.

Zhruba hodinové zpoždění měly i některé autobusové spoje. Autobusy dnes ráno například nedojely do Radkovic u Měčína, Habartic, a pod kopcem u Kroměždic dokonce zůstaly hned tři autobusy. „Problémy jsme měli na všech linkách, někde to bylo horší, jinde lepší, ale všechny autobusy se nakonec vrátili do cílové stanice v pořádku i když třeba se značným zpožděním," řekl Deníku Jaroslav Křepel z ČSAD Autobusy Plzeň v Klatovech.

Kolem sedmé hodiny ráno měli řidiči problémy i na hlavním tahu z Plzně na Klatovy. „Od hranic okresů Plzeň-jih a Klatovy až do Klatov byla silnice naprosto katastrofální. Nebyla zde vůbec známka toho, že by zde silničáři projeli," zlobí se řidič Jan Kastner z Přeštic.¨

Zhruba tři čtvrtě hodiny dnes trvala cesta do práce v Klatovech i lidem z Plánice a z dalších míst.

Děti se do škol dostaly

V Nýrsku je asi 15 cm sněhu, děti jsou ve škole ze všech obcí a včas. "Škola jede na divadlo do Plzně a i na to nám přijel autobus včas," řekl zástupce ředitele ZŠ a MŠ Nýrsko, Komenského ulice Karel Kalivoda.

Také v Srní je vše bez problému, sněhu je hodně, ale všechny děti jsou ve škole. "Děti jsou na sníh zvyklé a nedělá jim problém," vysvětlila ředitelka ZŠ a MŠ Srní Věra Šmejkalová.

Ani Kašperských Hory sníh neudělal školákům čáru přes rozpočet, jak informoval ředitel Základní školy, Základní umělecké školy a Mateřská školy Kašperské Hory Richard Nový.

Děti jsou v ZŠ a MŠ K. Klostermanna v Železné Ruda bez problému, napadlo cca 20 cm sněhu, hlásí zást ředitele Eugen Scheinherr.

Meteorologové slibují ustávání sněžení. Očekává se ale nástup chladnějšího počasí, které by mělo přinést do regionu náledí a námrazky. „Situace se tento týden lepšit nebude. Od středy a čtvrtka se očekávají noční teploty padající až k -10 až -15 stupňům Celsia," řekla meteoroložka Marta Suchá.