Otázkou dále také zůstává, co bude dále s obrovskou budovou, která zůstala z poloviny prázdná. Vedení města zatím nic neplánuje. „Máme nyní jednu třídu, kde je deset žáků. Ve třídě se učí čtyři ročníky, protože třetí nemáme, nejsou žádní žáci. Pro příští rok bychom chtěli žáky dělit pro dvou třídách na hlavní předměty. Nejvíce se snažíme, aby se změnilo myšlení o škole. Chtěli bychom, aby se změnila i pověst o škole, bohužel nemá moc dobrou. Ale chceme ukázat, že zde máme šikovné a hodné žáky,“ řekla ředitelka školy Olga Kašíková.

Kvůli zrušení druhého stupně odešlo ale i několik žáků z prvního stupně, což už se ale podle ředitelky dělo i předtím. Dojíždějí tak raději do okolních škol. Kvůli rušení vyšších ročníků ale neodcházeli jen žáci, ale také učitelé.

„Někdy se divím, že si město školu zanechalo, ale je vidět, že ji chtějí a my se budeme snažit, aby se sem děti opět vrátily a chodily rády do této školy. Spolupracujeme s mateřskou školou a hlavně s rodiči, s kterými se snažíme co nejvíce komunikovat, ať už o problémech, které je trápí, nebo nám mohou sdělit i nápady, jak cokoliv zlepšit,“ poznamenala ředitelka a dodala: „Vzhledem k tomu, že jsme malá škola, tak máme i jiný přístup k dětem, můžeme se jim více věnovat, naslouchat jim, je to takový individuálnější přístup, než ve třídách, kde je dětí mnohem více. Povídáme si i s dětmi, aby i ony řekly, co vše se jim nelíbí, co by chtěly změnit.“

PRÁZDNÁ BUDOVA

Škola nyní obývá jen přízemí velké budovy základní školy, co bude v dalších prostorách ještě není jisté. „Zatím nemáme plány, co s budovou či areálem udělat. Nyní ji chceme jen zakonzervovat, abychom neměli tak velké náklady na vytápění. Dále uvidíme, s jakými návrhy přijde nové zastupitelstvo,“ uvedl starosta Hartmanic Pavel Valdman.

SAMOSTATNÝ VCHOD

Vedení školy má jen jedno přání: „Přáli bychom si aby, pokud tady někdy nahoře něco bude, aby byl pro ně jiný vchod, aby nám lidé nechodili přes školu. Neplánuji, že bychom se my stěhovali nahoru. Nepočítám, že by nás někdy bylo tolik, že bychom vše zaplnili.“

V současné době ve škole působí čtyři pedagogové, kteří pečují o deset žáků v době vyučování a v době volnočasových aktivit ve školní družině.