Aktuální výsledky voleb do Evropského parlamentu najdete ZDE>>

Úderem 14. hodiny se otevřely volební místnosti pro volby Evropského parlamentu. Volby na Klatovsku sledujeme a o jejich průběhu vás budeme průběžně informovat.

Pátek 5. června, 15:11

Prvních deset minut v Klatovech - volební místnost č. 12

Hned v prvních deseti minutách po otevření volebních místností pro historicky druhé volby do Evropského parlamentu odvolilo ve volební místnosti pro okrsek č. 12 v Klatovech šest lidí.

Tradičně zde k volbám přišel jako první hned ve 14 hodin Oskar Čmerda z Klatov.

Druhý odvolil Libor Uruba a třetí David Průša. „Měl jsem čas, tak jsem přišel volit hned po 14 hodině, alespoň to mám za sebou,“ řekl Deníku David Průša.

Nad průběhem voleb ve volební místnosti okrsku č. 12 dohlíží komise, která má osm členů a jejíž předsedou je Vladimír Voska.

Členové komise jsou na tyto volby vyzbrojeni dostatečným množstvím časopisů a knih. „Neočekáváme vysokou účast. Při minulých eurovolbách odvolilo v Klatovech zhruba třicet procent voličů. Teď odhaduji, že by mohlo přijít tak patnáct až dvacet procent,“ tipuje si členka komise Jana Brabcová. (pou)

Pátek 5. června, 17:10

Volby netáhly, komise se nudily

Poleň, Ostřetice - Jednoho jediného voliče spatřil redaktor Deníku během hodiny, kterou strávil po pátečním zahájení voleb do Evropského parlamentu (EP) ve dvou obcích na Klatovsku. Navštívil jsem Poleň a Ostřetice - obce, které si při historicky prvních volbách připsaly primáty. V první přišlo nejméně lidí z celého okresu Klatovy, ve druhé byla volební účast naopak největší.

Jedna volička

V Poleni se voleb do EP zúčastnilo před pěti lety 36 lidí, což bylo pouhých 16 procent oprávněných voličů. Žádná jiná obec v okrese neměla účast pod 20 procent. „Letos to asi nebude o moc lepší,“ říkám si, když minutu před páteční 14. hodinou beru za kliku volební místnosti. Je zamčeno a nikde ani živáčka.

Ve 14 hodin se dveře stejně jako všude jinde otevřou a já vcházím do místnosti, kde už čeká volební komise. Její předsedkyně Milena Kacerovská ještě pečlivě zkontroluje můj novinářský průkaz a poté už mi odpoví na otázku, zda si myslí, že letos bude v Poleni účast lepší, než při prvních volbách do EP. „Nevidím to růžově, silnější budou podzimní volby. Je ale pravda, že tu hodně lidí dojíždí, takže se staví, až přijedou z práce,“ věří předsedkyně.

Pořád nikdo nejde, a tak je čas ochutnat, co přinesli členové komise. Chválí se pečený šnek a buchta. Po 17 minutách ale přece jen vchází první volič. „Volím celý život, už od 18 let. Vždy chodíme celá rodina,“ vysvětluje svůj brzký příchod Hana Lohynská a na otázku, koho volila, odpovídá s úsměvem: „Vždy ty naše.“ Nikdo další do místnosti nemíří, a tak se ještě členů komise ptám, co říkají na to, že budou muset hlasy sčítat až po nedělní 22. hodině a nevyspí se tak do práce. „Je to nepříjemné, ale musíme se přizpůsobit,“ míní Jana Hnojská.

To už ale uplynula vyčleněná půlhodina, a tak je čas vydat se do Ostřetic.

Zabíjí mouchy

V Ostřeticích před pěti lety nepřišlo k urnám jen šest voličů, a tak se zde účast vyšplhala na neuvěřitelných 88 procent. Před 15. hodinou, kdy přijíždím k volební místnosti, ale není, s výjimkou komise nikde ani noha. „Hned po 14. hodině přišel jeden volič, od té doby nikdo. Určitě nebude taková účast jako posledně, lidé jsou docela otrávení,“ přiznává předsedkyně komise Hana Kličková.

Nemýlí se, ani v dalších minutách za kliku nikdo nebere. Členové komise si tak krátí dlouhou chvílí mlsáním brambůrků a čerstvých jahod a zabíjením much, jichž je v místnosti vzhledem k sousednímu kravínu požehnaně. „Já snad dojdu pro paní Malou,“ říká jedna ze členek komise, když nikdo nejde. To už ale uplynula půlhodinka vyměřená Ostřeticím, a tak se vracím do redakce, aniž bych zde potkal jediného voliče. (ki)

Sobota 6. června, 9:30

Malá volební účast doprovází volby do Evropského parlamentu i na Švihovsku a Měčínsku. Zhruba v 17 hodin mělo v Dehtíně odvoleno 8 z 44 oprávěných voličů. "Věříme že lidé k volbám přijdou, protože v Dehtíně jsou voliči prý disciplinovaní a k volbám chodí," tvrdí předseda volební komise Karel Přerost .

Čas vyprávěním a čtením časopisů si krátili čas čekáním na voliče i členky volební komise v Červeném Pořičí. "Jsme ženský tak si máme co povědět," říká členka komise Miroslava Burešová . Zde mělo v 17.20 odvoleno 27 ze 180 voličů. "Pravidelně zde chodí k volbám 50% lidí, tak jsme zvědavy jak tomu bude tentokrát," dodala Burešová.

Na občany čekaly komisaři také v Měčíně. Zde si krátili čas pojídáním dobrot. K volební urně zde kolem 18 hodiny přišlo zatím 30 ze 479 občanů. "Vysokou účast nečekme," informoval místopředseda volební komise v Měčíně Josef Muknšnábl..

Zákusky, řezy, koláčky a nádivku ochutnávali členové volební komise také v Třebýcině. Zde v 18.30 hodin mělo odvoleno 8 z 58 oprávněných voličů. Zde k volbám přišla i nejstarší volička Milada Míková z Třebýciny, která letos slaví 90 let.

Sobota 6. června, 11:58

Volby pokračují druhým dnem

Druhým dnem dnes pokračují volby do Evropského parlamentu. Lidé mohou přijít volit až do 14 hodin. Pak se volební urny uzavřou. Komisaři se ke sčítání hlasů dostaví až v neděli večer. Oficiální volební výsledky budou známy zhruba v pondělí ráno.

Zhruba tři minuty po osmé hodině ranní přišla první volička dnešního dne v Němčicích u Předslavi.

“Po pátku zde máme zhruba 16% volební účast. Počítáme s tím, že bychom těch 25% mohli docílit,“ říká předseda tamní volební komise Václav Fremund.

V 8.30 seděla ve volební místnosti v Újezdu u Plánice pouze volební komise. „Dneska zde ještě nikdo nebyl. Po pátku zde má odvoleno odhadem 20% voličů. Lidé u nás k volbám chodí. Těch 50 % máme při každých volbách,“ tvrdily členky komise v Újezdu u Plánice Helena Pohanková a Zdeňka Svobodová. Zde si členky komise vyměňovaly recepty a ochutnávaly napečené buchty a řezy.

Desetiprocentní účast ve volbách hlásila kolem deváté hodiny ráno i volební komise v Zavlekově. „Během dnešních prvních čtyřiceti minut přišlo k volební urně v zavlekovské škole devět voličů,“ informoval předseda komise František Housar. Zde si členové komise krátili čas vyprávěním a vzpomínkami na mládí. „Docela se tu bavíme, všichni se známe a tak je to příjemnější,“ pokračuje Housar.

V Mochtíně u Klatov odvolilo v pátek 60 z 331 voličů. V sobotu během první hodiny přišlo volit pouhých 9 voličů.

Ani tentokrát zde nechyběly volební koláčky Hany Kantové. „Ty jsme snědli už v pátek, v sobotu se ochutnávaly pouťové koláče,“ informovala předsedkyně komise v Mochtíně Helena Geigerová.

Sobota 6. června, 15:10

Volby do Evropského parlamentu skončily

Ve 14 hodin skončily historicky druhé volby do Evropského parlamentu v České republice. Komisaři zapečetili urny s odevzdanými hlasovacími lístky a ke sčítání se vrátí až v neděli 7. června ve 22.00 hodin.

Podle předběžných odhadů odvolilo například v Janovicích nad Úhlavou 24,84% voličů. Z 506 oprávněných voličů ve spádových obcích Janovic přišlo k volbám 134 voličů.

Ve volebním okrsku Klatovy č. 7 odvolilo zhruba 38% voličů, v okrsku č. 6 – zhruba 30%, v okrsku č. 1 také zhruba 30% a v oksku č. 14 dokonce 35% voličů.

„Volby na Klatovsku proběhly v klidu a bez problémů,“ informoval úředník MěÚ Klatovy Vladimír Šimek.

Oficiální výsledky budou známy v pondělí ráno. (pou)

Jak se volí…
Kdy se volí?
Občané České republiky si zvolí své zástupce do Evropského parlamentu dnes, to je v pátek 5. června od 14.00 do 22.00 hodin a v sobotu 6. června od 8.00 do 14.00 hodin.
Kdo může volit?
Právo volit má každý občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let, a občan jiného členského státu Evropské unie, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let a je po dobu nejméně 45 dnů veden v evidenci obyvatel.
Co se sebou?
Volič, občan ČR , prokáže ve volební místnosti svou totožnost a státní občanství ČR platným občanským průkazem nebo platným cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem České republiky nebo cestovním průkazem. Voliči, který tak neučiní, nebude hlasování umožněno.
Jak volit?
V prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků vloží volič do úřední obálky 1 hlasovací lístek. Na hlasovacím lístku může přitom zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u 2 kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Jiné úpravy hlasovacího lístku nemají na jeho posuzování vliv.
(V. Šimek. MěÚ Klatovy)