Zahrada strážovské základní školy skrývala stříbrný poklad. Několik desítek mincí zakopaných počátkem 15. století našli v neděli spolupracovníci nýrského Muzea Královského hvozdu.

Na začátku stál náhodný nález několika mincí začátkem 90. let. „Tehdy je desetiletý kluk našel při terénních úpravách na hromadě hlíny, od té doby je měl doma. Když jsme se o tom díky našim spolupracovníkům začátkem letošního roku dozvěděli, podařilo se nám nálezce kontaktovat, on pak mince našemu muzeu věnoval a řekl nám, kde je přibližně našel. Při prvním průzkumu jsme koncem dubna skutečně asi pět metrů od místa, které nám ukázal, našli na zahradě strážovské školy za pomoci detektoru kovů další mince,“ řekl Deníku ředitel nýrského muzea Karel Velkoborský.

Po konzultaci s numismatikem Západočeského muzea v Plzni, který se prvního průzkumu zúčastnil, připravilo nýrské muzeum podrobnější průzkum na minulý víkend. „V sobotu jsme našli dalších osm mincí, v neděli dopoledne pak další dvě. Už jsme chtěli končit, když se při téměř posledním náběru na lopatu objevil slepenec asi třiadvaceti kusů. Detektor pak ukázal, že tam toho bude více. Nakonec jsme našli celkem pětašedesát mincí, a dokonce střepy keramické nádoby, pravděpodobně džbánu, ve kterém byly mince původně uloženy. Peníze zakopal někdo začátkem 15. století zřejmě před blížícím se válečným nebezpečím. Válku pak dotyčný nejspíš nepřežil, protože poklad ležel pod zemí až do stavebních úprav před sedmnácti lety, kdy jej nabral bagr a odhodil stranou. Přitom zůstalo na povrchu těch několik penízů, kterých si všimlo desetileté dítě,“ popsal nález Velkoborský.

Nález mincí a střepů nádoby, pravděpodobně džbánu

Po vyčištění a určení si budou moci zájemci poklad prohlédnout v muzeu na nýrském náměstí. Mince z prvního nálezu už byly určeny, jde o groše Karla IV., Václava IV. a saských knížat ze 14. a 15. století. „Zbytek mincí nyní čeká čištění v Západočeském muzeu v Plzni a máme slíbeno, že se pak nález vrátí do našeho muzea,“ dodal Velkoborský.