Zatímco učitelé i žáci si užívají prázdnin, v některých školních jídelnách na Klatovsku se pilně vaří. Zájem o služby těchto jídelen mají firmy i důchodci. Školy jim totiž nabízejí denní menu v částce pod padesát korun. To se nelíbí ale restauratérům, kteří tak přicházejí o „kšefty“.

„Dřív chodili senioři i různí dělníci na obědy do hospod. Teď využívají nabídek školních jídelen. To pro nás znamená velký úbytek zákazníků minimálně o 10 – 20 %. Situace v pohostinství je letos velice špatná. Tržby jdou dolů, protože zatím nejezdí ani turisté, kteří by úbytek hostů v restauracích zachránili,“ zlobí se majitelka jedné z restaurací v centru Klatov, která si nepřála být jmenována. Školská zařízení prý na odlivu zákazníků mají velký podíl. Školní jídelny se dokonce předhánějí v různých nabídkách a prý jim jejich obchodní záměr funguje.

„Teď v létě vaříme kolem 180 obědů denně. Vaříme pro děti z táborů, sportovce, důchodce, chodí lidé z ulice i zaměstnanci různých firem. Obědy si mohou odnést v kastrůlcích a nebo si jídlo sníst přímo v naší jídelně. Vaříme na zakázku i snídaně nebo večeře. Jídla dodáváme i pro různé slavnosti a akce. Snažíme se zákazníkům přizpůsobit a vyplácí se to,“ říká vedoucí školní jídelny v Základní škole ve Školní ulici v Nýrsku Růžena Kohoutová. Zde si strávníci mohou vybrat ze dvou jídel a menu s polévkou tu pořídíte za 47 korun.

Služeb školní jídelny v Měčíně využívají také senioři, firmy i dům s pečovatelskou službou a oblastní charita. „Vaříme nyní zhruba pro čtyřicet strávníků. Oběd zde vyjde na 45 korun,“ informovala ředitelka školy Václava Čejková.

Vaří se i v horažďovických školách. „Střídáme to pravidelně tak, že jeden měsíc o prázdninách vaříme my, a druhý měsíc ZŠ v Komenského ulici. Od nás obědy odebírá především Oblastní charita Horažďovice,“ pochlubila se ředitelka školy v Blatenské ulici Hana Aldorfová.

„Obědy ze školy v Horažďovicích bereme pravidelně už dvanáct let a jsme s nimi naprosto spokojeni a spokojeni jsou i naši klienti. Líbí se nám vyváženost a rozmanitost jídel i to, že strava není příliš přesolená, ostrá či kořeněná, což starým lidem vyhovuje,“ popisuje své zkušenosti s odběrem obědů ze školní jídelny ředitelka Oblastní charity v Horažďovicích Šárka Kordová.

V letních měsících nevaří například školní jídelna ZŠ v Lerchově ulici v Sušici. „Staří lidé i dělníci mají v Sušici dostatek možností, aby se dobře najedli v cenových relacích do 60 korun, proto v létě nevaříme,“ vysvětlil ředitel školy Čestmír Kříž.