Ve středu se v několika klatovských mateřských školách konaly zápisy dětí. Ty budou pokračovat i dnes od 8 do 16 hodin ve zbývajících školách v Karafiátové a Koldinově ulici, v Lubech a v Soběticích.

Velké fronty zápisy nedoprovázely, ovšem už teď je jisté, že se nepodaří vyhovět všem žádostem rodičů o umístění potomka do mateřské školy.
V největší klatovské mateřské škole ve Studentské ulici měli už za dopoledne naplněnou kapacitu. „Poptávka je větší než nabídka, jenom za dopoledne přišlo k zápisu 48 dětí, což je více, než kolik můžeme přijmout. Děti ovšem budeme vybírat podle kritérií, která nám určuje zřizovatel. Větší šance na umístění do naší školky mají starší děti, u předškoláků to dokonce ukládá zákon. Ovšem během školního roku se děti různě střídají a mění se jejich počty,“ řekla ředitelka mateřských škol v Klatovech Dagmar Brunnerová.

„Zatím jsme nikdy neměli problém umístit děti všech žádajících rodičů do školního zařízení, až letos nebudou stačit místa. Nepodaří se tudíž vyhovět všem rodičům. Zájem je veliký, a proto usilujeme o navýšení kapacity školky, protože do budoucnosti není dostačující,“ dodala Brunnerová.

V Mateřské škole Sluníčko v Podhůrecké ulici přesný počet dětí, které budou od září přibírat, zatím nevědí. „Konkrétní číslo nevíme, protože nevíme přesně, kolik dětí předškoláků odejde do školy. Ale kapacita bude naplněna určitě a dětí budeme přibírat přes dvacet. Předškoláků máme přibližně třicet, ale protože rodiče žádají o odklady školní docházky, nevíme kolik dětí nakonec skutečně odejde,“ sdělila vedoucí učitelka Marta Čápová.

„Aby zápis byl v klidu a ne za plného provozu, přesunuli jsme děti a vyklidili třídu. ratolesti si zde mohou pohrát s hračkami, které jsou zde k dispozici dětem, co naši školku navštěvují, a ochotně se jim věnuje paní učitelka. Letos se to zde schází průběžně, žádné velké fronty se zde nestojí,“ doplnila Čápová.

Pochyby o tom, že nenaplní kapacitu, nemají ani v Mateřské škole U Pošty. „Minulý rok byl zájem vysoký, na 26 volných míst jsme měli 45 zájemců. Letos je počet volných míst v naší školce 35. Je to čím dál tím složitější, protože dětí přibylo a i jejich rodiče jsou silné ročníky. Volná místa ve školkách chybějí,“ uvedla vedoucí učitelka Jana Kováříková.