Hrady, zámky, muzea a výpravy do přírody zůstávají hlavními body programů školních výletů. Žáci si ani tentokrát žádných novinek či netradičních výletů neužijí.

„Naše škola zůstává u klasických školních výletů. Žáci mají na programu návštěvu Tábora a Českého Krumlova. Je naplánován i výlet na Šumavu. Letos je v souvislosti s bohatým programem 750 let města Klatov v závěru školního roku poměrně dost akcí, takže byly zrušeny dvou až třídenní výlety, jedna třída dokonce na žádný výlet letos nejede,“ říká zástupce ředitele Základní školy v Tolstého ulici v Klatovech Vladimír Čejka.

Děti ze Základní školy v Žihobcích vyjely letos po stopách režiséra Zdeňka Trošky. „Navštívili jsme zříceninu hradu Helfenburg, obec Hoštice u Volyně kde se natáčela slavná filmová trilogie Slunce, seno…, zašli jsme i k hrobu zpěváka Michala Tučného. Nechyběla ani návštěva muzea ve Strakonicích a zastávka u památníku v Sudoměři,“ popisuje program výletu ředitelka ZŠ Žihobce Milena Hnídková.

Školáci z Hrádku u Sušice letos směřují do Lešan u Benešova, kde navštíví vojenské muzeum. „Snažíme se rok co rok výlety obměňovat. Jednou jdeme do přírody, jindy nás čekají památky,“ seznamuje s programem dětí ředitelka školy Ivana Kůrková.

V Horažďovicích v Komenského ulici jsou školní výlety odvislé od vyučujících. „Některá třída má turistický výlet, jiní jedou na Rabí, jiní do plzeňského podzemí. Protože si děti musí školní výlety plně hradit samy, snažíme se je dělat co nejlevnější a nejdostupnější všem. V Horažďovicích je poměrně vysoká nezaměstnanost a bohužel se i zde setkáváme s tím, že některé děti na drahé výlety jet nemohou. Využíváme tedy hromadných slev, jezdíme i vlaky nebo chodíme pěšky,“ říká ředitelka školy Marcela Šmrhová.

Školy se snaží vybírat takové výlety, které jsou dostupné pro všechny. Případů, kdy rodiče děti nechávají raději doma, protože nemají peníze na to, aby dítě mohlo jet na školní výlet, kurz plavání či lyžování, stále přibývá. Školy ale sponzory nemají.

„Nemohu si dovolit dávat své dceři vysoké částky za různé výlety. Jsem sama a peněz nazbyt rozhodně nemáme. Školy by měly na výlety a různé akce pro děti přispívat a ne to nechávat jen na rodičích,“ zlobí se maminka jedenáctileté školačky Jana Rousová z Klatovska.