„Neubližuj mi“, „Straší mě to!“ či „Neodhaluj se“ – i taková hesla použili kluci a dívky z chanovické základní školy, kteří se v rámci projektu „MIŠí děti říkají STOP kyberšikaně“ učili, jak se bránit šikanování pomocí moderní techniky. Jde o problém, který je stále aktuálnější a jenž může v případě neřešení skončit i tragicky. S kyberšikanou se setkávají stále menší děti.

„Vím, co je kyberšikana a už s ní mám i zkušenosti. Když jsem byla třeba na lidé.cz, tak se mi ozývali nějací cizí lidé. Dříve jsem měla i facebook, ale ten už raději nemám,“ řekla Deníku jedna z chanovických školaček, 10letá Šárka Siváková. „Taky jsem se s tím setkal. Třeba při hrách na internetu mi nadávají,“ přidává svoje zkušenosti stejně starý Michal Doubek. O čtyři roky starší Nikola Burmannová sice svoje stránky na facebooku má, ale snaží se být opatrná. „Fotky a nějaké údaje tam mám, ale hlídám si, co tam dávám. Kdyby mi někdo něco takového psal, tak ho odpálkuju,“ věří si žákyně deváté třídy. Školáci si během projektového dne vyprávěli různé příběhy, malovali plakáty a hráli scénky, vše s jediným cílem – vědět, jak se bránit kyberšikaně.

Velké ponížení

„Už pět let organizujeme projekt Minimalizace šikany, který se zabývá vzděláváním pedagogů, jež učí, jak pracovat se šikanou, jak ji poznat a jak ji na škole minimalizovat, protože zbavit se jí nelze. Smyslem této konkrétní akce je přenést konkrétní téma, v letošním roce kyberšikanu, z pedagogů na děti, aby i ony o ní začaly mluvit a přemýšlet,“ popsala hlavní náplň akce Kateřina Vágnerová z občanského sdružení Aisis, podle níž hlavním problémem kyberšikany je, že je ještě horší, než běžná šikana. „Když vás někdo zmlátí v šatně, tak je to špatné, ale když vás při tom někdo nahraje na mobil a pověsí to na web, tak to vidí tisíce lidí a je to ještě horší, je to mnohem větší ponížení,“ vysvětlila Vágnerová.

MIŠ si chválí

Do projektu Minimalizace šikany se zapojily dvě desítky škol z celé republiky, na Klatovsku „do toho šla“ jen ZŠ Chanovice. „Do projektu jsme vstoupili už v roce 2007, a to proto, aby se u nás takové případy nestávaly. Absolvovali jsme vzdělávání a pak jsme si sami vypracovali preventivní program šitý přímo škole na míru. Zjistili jsme, že to funguje a všem to mohu doporučit,“ pochvaluje si zapojení do preventivního projektu Minimalizace šikany ředitelka Eva Smolíková.

Policie varuje

Před možným nebezpečím, které číhá na internetu, varují i policisté. Zdaleka totiž nehrozí jen kyberšikana. „Rodiče se domnívají, že jejich dítě není v domácím prostředí ničím ohroženo a je v bezpečí. Ale máte doma internet? Postačí zapnout počítač a dát se do chatování. Internet a mobily nabízí nové možnosti k seznámení - zasílání zpráv, obrázků a hraní počítačových her i pro více hráčů. Samotáři hledají kamarády a může se ozvat sexuální deviant, který vystupuje jako vrstevník a cíleně hledá své budoucí oběti,“ varuje Dana Ladmanová z klatovské policie.

Na co si dát pozor na internetu

Doporučení dětem
- neposkytovat internetovým „známým - kamarádům“ svůj e-mail, číslo telefonu
- nesdělovat jméno a příjmení nebo dokonce adresu bydliště či název školy
- nesetkávat se s těmito lidmi bez doprovodu rodičů nebo jiných osob
- nezatajovat před rodiči, s kým si dopisují nebo s kým se chtějí setkat
- v žádném případě nezasílat na vyžádání svoji fotografii, žadatelé ve většině případech zasílají foto, které patří jiné osobě.
- na agresivní emaily nereagovat a oznámit je rodičům
- pozor na autorské právo (tzv. pirátství)

Doporučení rodičům
- rodičovský dohled a stanovení pravidel při užívání internetu
- některé programy spouštět v počítači pod heslem, nastavit zakázání vymazání historie, možnost získat informace, kde se dítě pohybovalo
- hovořte taktně se svými dětmi
- poučte děti, aby nedocházelo k nedorozuměním a křivým obviněním
- zakázat posílat osobní fotografie neznámým lidem
- riziko při spuštění webové kamery, informace o dítěti a obydlí
- různá svoje hesla nezanechávat uložená v počítači, ani čísla bankovních účtů
- pokud se někdo pokouší přes internet dítě zneužívat nebo vydírat, oznamte případ na policii⋌Zdroj: Dana Ladmanová, Policie ČR