Celkem osmasedmdesát zásahů si připsali o uplynulém víkendu hasiči na Klatovsku v souvislosti s velkou vodou. Dobrovolné i profesionální jednotky zaměstnalo nejvíce čerpání vody ze zatopených částí domů nebo sklepů a práce na stavbě protipovodňových hrází.

Velká voda ohrozila i lidské životy. „V Janovicích nad Úhlavou zachraňovali hasiči v sobotu hodinu před půlnocí čtyři osoby z osobního vozu, který náhle obklopila voda. Dva dospělí a dvě děti se v pořádku dostali z auta ven, jednotka pak vyprostila vozidlo z proudu. V neděli před čtvrtou hodinou ráno hasiči evakuovali asi 60 osob z vodáckého kempu u řeky Otavy u Velkých Hydčic kvůli hrozbě povodňové vlny,“ uvedla mluvčí HZS Plzeňského kraje Alena Marešová.

Kromě záchrany osob vyjížděli hasiči také k záchraně zvířat. „V sobotu krátce po desáté hodině večer před velkou vodou v obci Františkova Ves zachránili hasiči čtyři koně. V neděli v šest hodin ráno zasahovala jednotka v Poborovicích. Zde zůstalo na vyvýšeném místě, kolem něhož se vytvořila asi metr hluboká laguna, uvězněno asi 25 ovcí. Hasiči za asistence majitele zvířat ovce evakuovali do bezpečí,“ doplnila Marešová.

Škody působila rozvodněná Úhlava, v Tajanově platil třetí stupeň povodňové aktivity v neděli od 3 do 19 hodin. Ještě v době pondělní uzávěrky platil na Úhlavě v Tajanově první stupeň. Méně dramatická byla situace v Sušici na Otavě, která se dostala v neděli ráno na druhý povodňový stupeň, na normální stav pak hladina Otavy klesla už v neděli odpoledne.

Kolinec

Škody napáchala i rozvodněná Ostružná v Kolinci. „První stupeň jsme vyhlásili v sobotu ve 21 hodin. Hladina řeky pak rychle stoupala, už kolem půlnoci jsme museli vyhlásit třetí stupeň. Naštěstí to byla pouze krátká vlna, hladina zase rychle klesla. Už v jednu hodinu byla na druhém stupni,“ popsal průběh noci ze soboty na neděli kolinecký starosta Pavel Princ.

„Větší škody na Kolinecku voda nezpůsobila, poškozeny byly hlavně nezpevněné cesty, zejména v Podolí. Po kontrole uvidíme také, jak dopadl most v Tajanově, který byl vlnou zřejmě poškozen,“ doplnil Princ.

Velhartice

Menší štěstí měli obyvatelé nedalekých Velhartic. Řeka Ostružná sice zůstala ve svém korytě, v sobotu v podvečer se však městečkem prohnala povodňová vlna z okolních polí. Voda zaplavila domy, trhala asfalt z komunikací, odnesla i část chodníku.

„My jsme byli vytopeni už ve čtvrtek, kdy přišla voda kanálem. Když už jsme všechno uklidili, přišla voda v sobotu znova a tentokrát nás vytopila kompletně včetně sklepa. Ve čtvrtek nám pomalu nikdo nevěřil, že nás to vytopilo, v sobotu to pak postihlo půlku vesnice,“ řekl Deníku velhartický řezbář Karel Tittl.

V cestě vodě stála i hospoda. „Před hospodou jsme měli zhruba metr vody, do všech čtyř místností se nám dostalo asi patnáct centimetrů bahna. V životě jsem to neviděla. Vlna přišla během minuty, voda se kolem vařila jako v rychlovarné konvici. Naštěstí jsme tady byli, manžel udělal u dveří provizorní hráz, byli jsme o dveře zapření a udrželi jsme je. Kdybychom byli pryč, tak nám voda dveře prolomila a následky byly o hodně horší. Štěstím bylo také, že vydržela výloha, že do ní nic nevletělo. Voda totiž unášela celé kmeny nebo až metrové kusy asfaltu ze silnice. Voda nám také odplavila auto a utrhla zábradlí před hospodou. Celé to mohlo trvat zhruba hodinu, ale v takové chvíli člověk ani čas nevnímá,“ popsala dramatické chvíle Kateřina Rožníčková.

„Velhartice zažily smutnou a dramatickou noc. Záplavová vlna napáchala spoustu škod na majetku obyvatel i obce. Zatopila domy a sklepy, poničila silnice. Škody ještě sice nejsou vyčísleny, ale budou určitě dost vysoké. Jsem tady už dvaatřicet let a něco takového jsem ještě neviděl. Dokonce ani povodeň v roce 2002 nepostihla Velhartice tak těžce jako tato,“ uzavřel starosta Pavel Prosr.