Zakoupení skipasu přes internet, nový bezplatný skibus a také nový provozovatel občerstvení. To jsou hlavní novinky letošní sezony v areálu Špičák a na Železnorudsku.

„Chtěli jsme zákazníkům nabídnout komfort. Skipas přes internet lze zakoupit jednoduše přes mobil předem, cestou na Špičák nebo přímo na místě, když nechcete čekat ve frontě,“ říká Jan Kasík ze Ski&Bike Špičák. Při nákupu on-line navíc lidé ušetří pět procent z ceny jízdenky místo 680 Kč je den-ní skipas vyjde na 646 Kč. Pro pravidelné návštěvníky je výhodné nechat si svou čipovou kartu. „Na internetu zjis-tí historii nákupů nebo najeté kilometry,“ dodal Kasík.

Ski areál Špičák letos do zimní sezony investoval pět milionů korun, peníze šly zejména na pořízení dalších sněžných děl. „Aktuálně jich máme 36 a páteřní sjezdovky jsme schopni zasněžit technickým sněhem do pěti dnů,“ podotkl majitel areálu Vladimír Kasík. Na vrcholu už také od podzimu fungují speciální ekologické toalety, v nichž se o exkrementy 'starají ' speciální žížaly

Obrovskou změnou, kterou návštěvníci pocítí nejvíce, je změna provozovatele jídelen a občerstvení v celém areálu. Provozovatel se mění po více než deseti letech a týká se horských chat Hanička a Blaženka, kiosku na terase mezi nimi i stánku na vrcholu Špičáku u lanovky. „Budeme nabízet česko-alp-skou horskou kuchyni, nebude chybět řízek a salát či české hotovky. Nehodláme zavádět cenové excesy, ale ceny budou odpovídat kvalitě,“ slibuje nový provozovatel Otakar Stráský, což je mimo jiné synovec nedávno zemřelého Jana Stráského, bývalého ředitele NP Šumava. Stráský má už nyní zajištěný personál. „Jde o dvacet lidí včetně brigádníků, ale nikdo není místní, většinou jsou z Plzně. Do výběrového řízení se místní nepřihlásili,“ dodal Stráský, který plánuje prodloužit otevírací dobu i po skončení provozu lanovky klidně až do 23. hodiny.

POJEDE SKIBUS

Od 15. prosince bude do 15. března mezi železnorudskými ski areály jezdit nový bezplatný autobus s kapacitou 55 lidí. „Provoz vyjde denně na devět tisíc, za sezonu to je cca 900 tisíc korun. Železná Ruda dá ze svého rozpočtu max. půl milionu, na zbytek přispívají podnikatelé. Ubytovatelé podle počtu lůžek, vlekaři podle přepravní kapacity,“ vysvětluje starosta Železné Rudy Fi-lip Smola. Autobus bude mít sedm zastávek a jeho cílem je přimět návštěvníky, aby auta odstavili na bezplatných parkovištích Kaskády.