„Chceme každý rok představit návštěvníkům nějakou specialitu, a to vždy podle materiálu. Vůdčím motivem před dvěma lety bylo dřevo, vloni přírodní pletiva a letos je to textil. Příchozím chceme představit celou šíři zpracovávání textilu na českém venkově. Na akci jsme pozvali řemeslníky z Klatovska a Plzeňska,“ řekl Deníku ředitel Muzea Dr. Hostaše v Klatovech, které akci pořádalo s obcí Chanovice, Luboš Smolík.
Velmi zajímavou techniku představila na Dni tkaní Klatovanka Ivana Sieberová. „Předvádím výšivku rybí šupinou, což byla tradiční výzdobná technika jihočeských, především blatských krojů. Používají se skutečné šupiny, především kapří, ale také okouní. Zbavují se rybího slizu lázní v soli a poté v mýdlové lázni, trošku se přiškrobují a potom lehce přežehlí. Na závěr se z nich vystříhají tvary, které se drobnými korálky přišívají k podkladu,“ popsala postup Sieberová. Šikovnost svých rukou předvedla i teprve 12letá paličkářka Petra Kubaňová z Dobrotic. „Paličkování se věnuji už třetí rok a hodně mě to baví. Vyrábím tak třeba dárky pro své blízké,“ svěřila se školačka.
Návštěvníci areálu ale u stánků neviděli jen ženy, u tkalcovského stavu mohli spatřit i jednoho muže. „Dostal jsem se k tomu asi před osmi lety, kdy byla poptávka po těchto látkách, tak jsme to s kamarády začali vymýšlet a dělat. Je to pro mě tedy způsob obživy,“ vysvětlil Jan Soušek z Plzně.