Letošní rozšíření ve Ski areálu Špičák v Železné Rudě zvětšilo plochu pro lyžování v horních částech sjezdovek. Je však poslední, na které se sportovní nadšenci mohou těšit. Na Šumavě jsou také zatím jediné značené trasy pro vyznavače skialpinismu v ČR.

„Během dvou let jsme prostor rozšířili o tři hektary, což odpovídá sjezdovce o délce jednoho kilometru a šířce 30 metrů,“ upřesňuje majitel areálu Vladimír Kasík s tím, že investici 2,5 milionu korun ocení hlavně příznivci carvingových oblouků. Podle náčelníka Horské služby Michala Janďury znamená rozšíření sjezdovek i zvýšení bezpečnosti. „Je více prostoru pro vyhnutí,“ tvrdí Janďura.

Rozšíření je první výraznou změnou špičáckých sjezdovek za posledních čtyřicet let, bude ale zřejmě i poslední. „Tohle je maximum, které lze udělat,“ upozorňuje Kasík. Okolní stromy a les totiž sjezdovkám svědčí a areál je potřebuje. „Hodilo by se rozšířit dojezdy, ale kvůli zástavbě už to není možné. Má to zase výhodu v tom, že lidé zpomalí, a není tolik srážek a pádů,“ podotýká podnikatel. Mezi další novinky areálu patří zprovoznění dvou LED obrazovek u turniketů s aktuálními informacemi a také rozšíření terasy chaty Blaženka.

Nová sazba DPH, která pro skipasy platí od Nového roku, se projevuje zdražením krátkodobých jízdenek o 4-5 procent, výhodnější jsou naopak oproti loňsku šesti- a sedmidenní. „Ceny denních skipasů, které představují 30 % veškerých prodaných jízdenek, jsme nechali na loňské úrovni,“ ujistil Kasík.

Pro sportovce, kteří se nespokojí s obyčejnými sjezdy, je připraveno sedm skitouringových tras, pět z nich vede přímo přes Ski areál Špičák. Podle Michala Janďury jde o unikátní počin v republice. „V tomto rozsahu je to první projekt, ještě před začátkem zimní sezony dojde k označení tras,“ říká Janďura s tím, že se Horská služba podílela na výběru tras i na jejich označení. Vznikly také brožury s popisem tras, časovou a fyzickou náročností, převýšením a dalšími údaji, které budou k dispozici v infocentrech a pokladnách lyžařských areálů.