Zalyžujete si například na Špičáku v Železné Rudě, kde jsou všechny tratě a vleky v provozu. Do čtvrtečního rána tam napadlo 3 – 10 cm nového sněhu a na sjezdovkách ho leží 40 – 60 cm. „Osobně jsem dnes všechny hlavní tratě projížděl a jsou perfektně připravené. Chápu, že se lidem v tomto počasí na hory moc nechce, ale podmínky mají ideální a lyžuje se úplně bez front, což se jim v období mezi svátky zase dlouho podařit nemusí," komentoval ve čtvrtek aktuální situaci spolumajitel skiareálu Vladimír Kasík.

Své brány mají také otevřeny areály Nad Nádražím, Weissova Louka a Samoty, kde je 20 až 30 cm sněhu.

Kvůli nedostatku sněhu je pouze částečně otevřen areál v Kašperských Horách. Mimo provoz jsou areály v Hartmanicích a v Kocourově u Klatov, které stejně jako další areály na Šumavě čekají na příznivější sněhové podmínky.

Bílé stopy

Na lepší sněhové podmínky si budou muset počkat vyznavači bílých stop. Ty jsou na většině míst vytáté. Na Železnorudsku je minimální sněhová pokrývka cca 0 až 25 cm, ale po výrazné oblevě jsou stopy ve zhoršeném stavu, v lesních úsecích znečištěné jehličím. S úpravou se počítá poté, co opět nasněží.
Na Modravě je cca 10 až 30 cm sněhu. Ve čtvrtek ráno byla upravena trasa Modrava – Březník, ostatní trasy až po zlepšení sněhových podmínek. Od pátku 28. prosince bude otevřeno občerstvení v hájovně na Březníku. Provozní doba od 10 do 16 hodin.

Na Horské Kvildě je nedostatek sněhu a stejná situace je i na Prášilsku a na Srní.

Několik akcí

Kromě lyžování se můžete na Šumavě zúčastnit několika akcí. První, na kterou se můžete přijet podívat nebo se jí zúčastnit, bude v sobotu 29. prosince v Železné Rudě. Tam se pojede druhý ročník závodu Horsefeathers Iron Jam. V uzavřené Belvedérské ulici v centru města vznikne uměle vytvořený street park se dvěma překážkami. „Bude tam postavena rozjezdová rampa, po níž bude následovat hromada sněhu s bongovacím barelem, jako tomu bylo minulý rok. Poté jezdci naberou rychlost a pojedou na veliký butter box, který bude 8,5 m dlouhý, přes 2 m široký a na konci bude skok s hranou ve výšce 3 m nad zemí a table do dopadu 7 m. To celé bude udělané z nákladního automobilu Praga V3S připojeným valníkem. V reálu to bude vypadat tak, že jezdec naskočí na valník, zajede do korby a poté se na konci korby nechá vystřelit přes kabinu do dopadu, který bude postaven před automobilem. Trať bude ukončena balíky sena, kvůli bezpečnosti," informoval jeden z organizátorů akce Richard Brož.

Jde o otevřený závod pro všechny vyznavače snowboardingu a freeskiingu. Startovné je zdarma. Závod začne ve 14 hodin kvalifikací snowboardistů. „Účast v závodě je na vlastní nebezpečí. Účastnící mladší 15 let musí mít souhlas svého zákonného zástupce," dodal Brož.

Večer v klubu Clip vystoupí živě kapely Trautenberk a němečtí Green.Frog.Feet, které tradičně doplní DJ Cuchy.

Další akcí bude v neděli 30. prosince na počest sto druhého výročí konání prvního sjezdového závodu na Šumavě veřejný závod „Šusem" z Pancíře na Vajsovu louku. Můžete se vrátit do historie závodního lyžování, a to až do starého Rakouska – Uherska. Stačí, když si opatříte starodávnou lyžařskou výzbroj a starodávné oblečení a přijdete se zapsat před bývalý hotel Hrnčíř nad Špičáckou „Weisovnu" od 9 do 9.30 hodin. Pak můžete vystoupat na vrchol Pancíře a poté se pustit do boje s trasou. „Start prvního závodníka je plánován na 11.30 hodin. Lyže musí být celodřevěné bez kovových hran a vázání je povoleno typu Hutfield-Bildstein nebo typu staršího," uvedl ředitel závodu Milan Hampl.

Uvidíte nejen urputné dojezdy do cíle a krkolomné průjezdy zatáčky u Hrnčíře, ale i další atrakce, které vám předvedou závodníci po projetí cílem. Akci pořádá o. s. Otevřená Šumava.

Se starým rokem se na šumavském Špičáku rozloučí malí i velcí lyžaři jízdou po nočních sjezdovkách. V neděli 30. prosince čeká na děti večerní lyžování se světluškami. V dětském areálu pod hotelem Sirotek začnou první lyžaři sjíždět s lampiony v rukou od 17.30 hodin. „ Večerní lyžování je tady pro všechny děti zcela zdarma, navíc na ně čekají i různé soutěže. Vrcholem večera bude zapálení táboráku a velký ohňostroj," řekl spolumajitel areálu Kasík.

O den později vyrazí za tmy na nejprudší českou sjezdovku Šance desítky lyžařů. Jako každoročně sjezd s pochodněmi pořádá tamní horská služba.

„Rozloučení s rokem 2012 začíná v 17 hodin, kdy bude pod dojezdem Šance připraveno občerstvení u rozdělaného ohně, hudební produkce a závěrečnýohňostroj. Samotný „hořící had" odvážných lyžařů se objeví v 17.30 hodin," upřesnil Kasík.