„Děti výstavu od nás dostaly k jejich svátku. Uvidí tu nejrůznější roboty, draky, lodě, auta ale i filmové a pohádkové stavby. Navíc si mohou zkusit postavit i něco vlastního v kostičkové herně,” řekl kastelán Starého czernínského zámku v Chudenicích Ludvík Pouza.

Za stovkami stavebnic stojí osmatřicetiletý Michal Plos z Českých Budějovic. Ten dostal své první lego v šesti letech. Tehdy ale netušil, že z toho bude láska na celý život.

„Poprvé jsem dostal lego v šesti letech, když jsme jeli do Legolandu v Dánsku a pamatuji si, že v něm bylo takové malé bílé svítící strašidýlko,“ zavzpomínal na své začátky Plos. A o tom, že mu tato stavebnice opravdu přirostla k srdci, se přesvědčíte i na samotné výstavě, která je v Chudenicích až do 25. srpna.

Výstava, která zaplnila síň Josefa Dobrovského opravdu hýří barvami a stavbami všeho druhu. Návštěvníci si tu přijdou na své. Stavby. které na zámku uvidí, spolykaly na 350 000 kostiček a Michal Plos je stavěl zhruba 200 hodin. Do Chudenic výstava zavítala úplně poprvé. „Jedna ze sekcí výstavy obsahuje modely, které byly k vidění v jednom Lego filmu. Ale uvidíte tu například hned několik pirátských lodí, středověkou vesnici i s draky a unikátní model vlastního města, které zabírá šest metrů čtverečních. Milovníci památek si tu přijdou také na své, jelikož uvidí i model zámku Disney, jehož předlohou byl romantický zámek Neuschwanstein v Bavorsku Ludvíka II. Bavorského,” prozradil Plos.