Novela zákona o ochraně přírody a krajiny platná od roku 2017 totiž zakazuje její používání na území národních parků, a to včetně obcí.

Zábavní pyrotechnika podobně jako psům nebo kočkám vadí pochopitelně i divokým zvířatům. „Toto omezení jsme jednoznačně uvítali. Pro divoká zvířata je používání zábavní pyrotechniky, které doprovází hlasité výbuchy a ostré světelné efekty, velmi stresující. Při útěku, většinou noční krajinou, tak vydávají velkou část v zimě potřebné energie a také jim hrozí zranění,“ vysvětlil mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. „Za příklady nemusíme chodit nikterak daleko. Snad každý, kdo má psa, kočku nebo jiná domácí zvířata, viděl, jak je používání pyrotechniky děsí. A to jsou domácí zvířata, která jsou od nás zvyklá na spoustu nepřirozených zvuků a světelných efektů. U divokých zvířat je to ještě horší,“ doplnil mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Zákaz platí od června 2017, a tak už loňské oslavy příchodu nového roku se na území národních parků měly obejít bez zábavní pyrotechniky, což podle mluvčího Národního parku Šumava Jana Dvořáka řada návštěvníků i obyvatel Šumavy ocenila. „Klidné oslavy příchodu Nového roku začínají být trendem. Od konce listopadu jsem odpovídal na několik dotazů návštěvníků, zda zákaz pyrotechniky na Šumavě stále platí, protože by rádi byli tam, kde je o Silvestru a na Nový rok klid. Ano, zákaz pochopitelně platí a klid by tu měl být a jen doufáme, že všichni návštěvníci i místní budou zákon dodržovat. Pokud ne, hrozí pochopitelně sankce,“ varoval Dvořák s tím, že za porušení zákazu hrozí peněžitá pokuta, na místě až do výše deseti tisíc korun.

Národní parky vydaly k zákazu pyrotechniky společný informační plakát, který putuje na informační střediska i do hotelů a penzionů. „Součástí kampaně je i video z dílny společnosti ORCHIS Film, v čele s režisérem Petrem Krejčím, která natočila dokumentární cyklus Krajinou domova. Právě v tomto krátkém videu je vysvětleno, proč je používání zábavní pyrotechniky na našich chráněných územích omezeno zákonem,“ uvedl mluvčí Národního parku Podyjí David Grossmann.