V posledním díle seriálu, jehož smyslem je přispět k tomu, aby silnice v okrese byly bezpečnější a méně se na nich umíralo, chceme upozornit na další nebezpečná místa v okrese. V minulých dílech jsme varovali před úseky na silnicích I/22 a I/27, které jako nebezpečné označila policie, podle názoru Deníku jsou ale i další kritická místa.

Případné kritiky předem upozorňujeme, že nejde o reprezentativní průzkum, ale místa byla vybrána na základě konzultací s policisty, hasiči a především řidiči. A v neposlední řadě odrážejí i zkušenosti redaktorů Deníku, kteří k nehodám vyjíždějí.

Na úvod se zastavíme ještě na dvou hlavních tazích. Zde jsme většinu rizikových míst jmenovali, ale přesto je třeba ještě na některé úseky upozornit. Na hlavním tahu z Klatov na Plzeň je to rovinka Švihov – Červené Poříčí, na jejíchž koncích jen v prvním pololetí loňského roku zemřeli dva mladí lidé. Na hlavním tahu Domažlice – Klatovy – Horažďovice je kromě již dříve zmíněných úseků nutné mít se na pozoru u odbočky na Pláničku, kde je nebezpečný horizont, a na křižovatce pod vrchem Bukovák, kam jen za poslední tři měsíce musel dvakrát letět pro těžce zraněné záchranářský vrtulník. „Tady brzdím, i když jsem na hlavní, protože nikdy nevím, kdo mi tam od Hnačova nebo od Sušice vjede,“ okomentoval místo jeden z motoristů.

Na silnicích druhých a třetích tříd je míst, která motoristé považují za nebezpečná, celá řada. Co člověk, to názor, ale přece jen je možné některé úseky vybrat. Jsou to například trasa Klatovy – Janovice, která je plná zatáček, a rovinka za Janovicemi ve směru na Nýrsko, kde je odbočka do bývalých kasáren. Motoristy neoblíbena je i křižovatka v Pačejově-Nádraží, na níž už letos také vyhasl lidský život. Obecně ale platí, že nebezpečno je všude tam, kde některý z řidičů nedodržuje pravidla silničního provozu a riskuje. Hlavním viníkem nehod nejsou nebezpečné úseky, ale nezodpovědní řidiči. Proto buďte opatrní.