Jízda po silnici někde připomíná spíše jízdu po tankodromu. Některé díry vznikly po zimě a některým zima pomohla se ještě zvětšit. V některých místech není možné se dírám ani vyhnout. Pracovníci údržby silnic je už místy začali spravovat, například silnici do Bolešin.

„Začali jsme už s první vlnou oprav, která je rozdělena na tři etapy, na zimní údržbu, opravy mostů a opravy silnic. Máme zmapované škody v Plzeňském kraji, které jsou vyčísleny přibližně na 169 milionů korun. Samozřejmě očekáváme, že ještě nějaké prostředky na opravy přijdou,“ sdělil ředitel plzeňské správy Ředitelství silnic a dálnic ČR Zdeněk Kuťák.

„Celkové náklady na opravy silnic první třídy na Klatovsku jsou vyčísleny na 45 milionů korun, které jsou určeny na uvedení silnic do stavu bez poruch ve sjízdnosti. Nejhorší situace je na průtazích Hradešic a Horažďovic. Kdy se tam začne s opravami, nemůžeme přesně říci, v současnosti připravujeme výběrová řízení. Nejpozději v pondělí však začneme s opravami lokálních poruch, jako jsou výtluky či rozpady vozovky např. v Zavlekově či Nalžovských Horách. Dalším úsekem, který je v plánu oprav, je silnice mezi Jesením a Čachrovem, tam by se mělo začít opravovat na přelomu dubna a května, jak to dovolí počasí. Na Klatovsku je také naplánována oprava propustku (menší most, pozn. autora) na I/27 u Onoho Světa,“ informoval náměstek Ředitelství silnic a dálnic ČR, Správy Plzeň Michal Syřínek.

Také silnice druhých a třetích tříd se dočkají oprav. „Nyní musíme dodělat zimní údržbu silnic, která má být hotova do konce března. Počátkem dubna by se pak začalo přímo s opravami silnic,“ řekl ředitel Správy a údržba silnic Plzeňského kraje, Okresní správy Klatovy Jiří Velíšek.

Řidičům se stav silnic vůbec nelíbí, stěžují si a bojí se o svá auta. „Silnice spíše připomínají cedník než silnici, je to hrozné. Některým dírám se nedá ani vyhnout, protože jsou na každém kousku a nebo z obou stran silnice. Jsou i tak hluboké, že kdybych do nich vlítnul v plné rychlosti, tak urazím kolo. Nejhorší je to asi na Horažďovicku a na Sušicku, i když i někde v Klatovech jsou taky pěkné díry. Děsím se jen toho, abych nezničil auto,“ postěžoval si profesionální řidič Tomáš Pešl z Klatov.