Letošní rok pojal NPŠ jako rok pralesů. Důvodem jsou výročí 160 let od počátku ochrany Boubínského pralesa a 180 let od počátku ochrany Žofínského pralesa v sousedních Novohradských horách. „Tyto pralesy patří mezi nejdéle chráněná území ve střední Evropě. Naštěstí to ale nejsou jediné pralesní zbytky u nás. Jen na území národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava jich jsou stovky hektarů,“ uvedl mluvčí NPŠ Jan Dvořák. Pralesy návštěvníkům představují přednášky v informačním středisku NPŠ na Kvildě, největší akcí pak bude Den pralesů a CHKO Šumava, která slaví 55 let od založení, na Idině Pile v sobotu 14. července.

Last Adventure 2018 - první závod v Nýrsku: Třída 4x2 Sport a Zdeněk Čejka z Kladna.
Účastnice „Dakaru“ Ollie Roučková skončila v Nýrsku čtvrtá

Novinkou v už osvědčených programech budou nové trasy Průvodců divočinou. Registrace na webu NPŠ bude spuštěna 23. května a v nabídce bude 120 výprav s novými trasami do okolí Oblíku a na Kochánov.
V provozu budou také všechna návštěvnická a informační střediska NPŠ. „Jen Březník a Poledník otevřeme až o víkendu 19. a 20. května, protože kvůli vysoké sněhové pokrývce nebylo možné připravit jejich provoz,“ upřesnila vedoucí informačních a návštěvnických středisek NPŠ Martina Kučerová.

Letní sezóna 2018 bude také první sezonou, kdy bude platit nové celoevropské nařízení o ochraně osobních údajů, tzv. GDPR. „Jedním z důsledků je to, že zrušíme fotopointy, které jsou na Poledníku, na Rechlích, Kvildě, Soumarském mostě a na Plešném jezeře. V rámci ochrany osobních údajů bychom totiž museli zaručit nejen zabezpečení fotografií pro jejich další zpracování, ale nařízení GDPR zásadně zpřísňuje základní principy ochrany soukromí i náhodně zachycených osob. To ale zajistit nedokážeme,“ vysvětlil Dvořák.

V provozu budou také tradiční Zelené autobusy. Jezdit budou od července do konce srpna.

Marcela Havlíčková (vlevo) s vyléčenou pacientkou Ingrid Beránkovou a olympijským vítězem Davidem Svobodou.
Žena darovala kostní dřeň, bere to jako čest