Ředitel Městského bazénu v Plzni Tomáš Kotora Deníku řekl, že letošní sezona ve venkovních bazénech na Slovanech a na Lochotíně byla doslova mizerná. „Kdybychom vůbec neotevřeli, pravděpodobně by to vyšlo lépe. Návštěvnost byla oproti rokům 2018 a 2019 pouze dvacetiprocentní,“ zhodnotil Kotora s tím, že v letech před pandemií přišlo do bazénů denně zhruba dva tisíce lidí. „Nyní jsme byli tak na osmi stovkách a jsem za to rádi,“ poznamenal.

POČASÍ A TESTY

Podle něj se na nepříznivé situaci podepsalo hlavně špatné počasí a měnící se protiepidemická opatření pro vstupy do plaveckých areálů. „Léto bylo letos pouze zhruba tři týdny. Navíc byla zpočátku snížena kapacita na 60 procent a pak na 75 procent. Další potíží je to, že lidé potřebují testy nebo další potvrzení o bezinfekčnosti, což mnohé odláká. Rovněž pravidla pro navštěvování bazénů se často měnila. V pátek večer něco vláda vyhlásila, lidé přišli o víkendu a o nových pravidlech nevěděli. Tvořily se fronty, panoval zmatek. To jsou komplikace, které snižují návštěvnost,“ vysvětlil ředitel.

A podobné to je i na další místech v Plzeňském kraji. V městských lázních v Klatovech počítají s poklesem návštěvnosti na polovinu. „Vloni byla návštěvnost cca 25 tisíc za léto, letos zatím 11 tisíc, ale snad ještě nějaké léto bude,“ vyčíslil ředitel Technických služeb města Klatov, které Lázně spravují, Peter Pošefka.

Volby - ilustrační foto.
Referendum v Sušici bude, rozhodl o tom soud. Ze tří otázek ale bude jen jedna

Stejně jako Kotora přisuzuje pokles návštěvnosti počasí. V Klatovech byl ale poměrně zájem i o testování na místě. „Prodali jsme přes sedm set testů. Nakoupili jsme je a za stejnou cenu jsme je nabízeli i lidem. Vydávali jsme jim i potvrzení, takže to mohli využívat další tři dny,“ sdělil Pošefka.

Přiznává, že od roku 2010, kdy nastoupil do funkce, takovou sezonu nepamatuje. „Je to nejhorší sezona,“ dodal Pošefka s tím, že se nijak rapidně nezvýšila ani návštěvnost v krytém bazénu, který byl mimořádně otevřen i během léta.

Ani v Sušici tomu nebylo jinak. „Pro venkovní koupaliště byla sezona mizerná,“ netajil se rázným hodnocením ředitel Sportovišť města Sušice Lukáš Hamák.

Bábovkobraní v Anníně.
Nejlepší bábovku bude vybírat i herec Kikinčuk

Pokles zaznamenali i v tamní aquaparku, kde návštěvnost klesla v červenci zhruba o 30 procent, o něco lepší to bylo v srpnu, kdy se více uvolnila opatření. „Venku bylo příčinou rozhodně spíš počasí a uvnitř pak opatření. Podle mě se lidé i báli a nechtěli podstupovat vše, co je potřeba. Když žádná opatření nebyla, tak byl bazén i v červenci našlapanější,“ uvedl Hamák.