VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šetříme, ale květiny policisté zalévat mohou

Klatovsko – Na otázky čtenářů Klatovského deníku dnes odpovídá vedoucí klatovského územního odboru Policie ČR Jan Myslivec (na snímku).

16.8.2012
SDÍLEJ:

JUDr. Jan MyslivecFoto: DENÍK

Jaké je oprávnění policistů kontrolovat osoby na obsah alkoholu v krvi, zejména mladistvé v restauracích? Pokud existuje nějaké zákonné oprávnění, pak jaké jsou sankce za neuposlechnutí? Zdůrazňuji, že dotaz se netýká osob při řízení dopravních prostředků a zaměstnanců v průběhu pracovní doby.

Při kontrolách mladistvých v restauračních zařízeních za účelem zjištění ovlivnění alkoholem využívají policisté oprávnění podle § 67 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, který upravuje „získávání informací v souvislosti s odhalováním a šetřením přestupků". Na základě odst. 1 písm. b) citovaného § 67 je potom policista oprávněn požadovat „provedení orientačního vyšetření při podezření na ovlivnění alkoholem nebo jinou návykovou látkou pomocí dechové zkoušky, nebo odběrem slin, nebo potu". Tyto úkony se ovšem neprovádí plošně, ale pouze v případech, kdy je dáno důvodné podezření ze spáchání přestupku na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi. V případě neuposlechnutí výzvy k provedení orientačního vyšetření se osoba může dopustit přestupku proti veřejnému pořádku podle § 47 odst. 1 písm. a) zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, tím, že „neuposlechne výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci". Přestupkový zákon v takovém případě stanoví možnost uložení sankce – pokuty do výše 5000 Kč. Samozřejmě v případě, že jde o osobu nezletilou, která nedovršila 15. rok věku, jsou popisované úkony prováděny zásadně ve spolupráci se zákonnými zástupci nezletilého nebo pracovníky OSPOD – oddělení sociálně právní ochrany dětí příslušného městského úřadu.

Více otázek a odpovědí si přečtete v Klatovském deníku 17. 8. 2012

Autor: Milan Kilián

16.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zámek v Mlázovech zve na živý betlém i na adventní koupání

Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

FOTO: Ve Strážově přivítali občánky

Strážov - Na radnici ve Strážově se konalo vítání občánků. 

Před pauzou přišla studená sprcha

Hradec Králové, Plzeň – Plzeňští střelci v neděli mlčeli a třináct zápasů dlouhá bodová šňůra extraligového lídra se přetrhla.

Olympijský sen českého curlingu se rozplynul

Plzeň – Škoda. Česká curlingová reprezentace na účast na olympijských hrách nedosáhla.

FOTO: Školáci připravili jarmark

Pačejov – Adventní období provází v Pačejově celá řada akcí pořádaných tamními spolky a organizacemi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT