Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Setkání v Uppsale očima účastnice

Pačejov - O setkání s představiteli lokalit vytipovaných pro úložiště jaderného odpadu napsala Deníku místostarostka Pačejova Jana Cihlářová

26.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Zúčastnila jsem se společně se starosty obcí Dolní Cerekev, Lubenec, Rudíkov, Pluhův Žďár a zástupci nevládních organizací DUHA a CALLA „Konference koncových uživatelů projektu Argona“ konané ve dnech 17.-18. března 2009 ve městě Uppsala ve Švédsku.

Na projektu Argona, který je součástí šestého rámcového projektu EUROATOM Evropské unie, se podílejí zástupci šesti zemí EU m.j. i pracovníci Ústavu jaderného výzkumu Řež a.s. a SÚRAO. Projekt je koordinován Švédským úřadem pro radiační bezpečnost a je zaměřen na zkoumání nových metod dialogu a přístupů vedoucích ke zvýšení transparentnosti a participace veřejnosti při rozhodování o důležitých stavbách týkajících se bezprostředně jejich života. Projektu Argona předcházely projekty např. CIP, OBRA, CARL, zpracované v rámci EU.

Ve všech příspěvcích v průběhu dvoudenní konference byl kladen důraz na spoluúčast všech zainteresovaných stran v procesech rozhodování a organizace zodpovědné za nakládání s odpady postupně musely změnit své postoje směrem k veřejnosti.

Diskusní příspěvky členů zastupitelstva města Uppsaly, starosty města Oskarshamm, zástupců nezávislých organizací ze Švédska a dalších potvrdily, že diskuse s veřejností o stavbách úložišť odpadu ve Švédsku nebyla jednoduchá, trvala téměř 20 let. Problémy, s nimiž se dnes potýkáme v České republice, jsou naprosto shodné s těmi, které se řešily i ve Švédsku. Bylo velmi zajímavé a poučné sledovat otázky, které padly v rámci panelové diskuse, které se za ČR účastnila Hana Gabrielová z hnutí CALLA. Z odpovědí vyplynulo, že prioritou všech zemí je bezpečnost občanů a že informace o problematice staveb a rizicích musí být jasné a srozumitelné.

Bylo přínosné získat informace z tzv. první linie, bez transportu přes další osoby, protože problémy s jaderným odpadem si řeší každá země EU samostatně a žádná z nich nebude skladištěm pro ty ostatní.

Moje účast na této konferenci nic nezměnila na mém zamítavém postoji k otázce vybudování úložiště v naší lokalitě, který budu jako členka obecního zastupitelstva nadále prosazovat.

Jana Cihlářová, místostarostka Pačejova

26.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Dopravní nehoda u Bukováku, tři zranění.
17

Při dvou nehodách na Klatovsku se zranilo celkem šest lidí

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Pomůžete zasláním dvacetikoruny

Sušice – Dvacka za dvacku. Tak se jmenuje unikátní akce na pomoc opuštěným a týraným zvířatům, ve které může pomoci opravdu každý. V říjnu byl vybrán sušický útulek Šance pro kočku, z. s.

Naši prvňáci ze ZŠ Nýrsko, Školní ulice a ZŠ Nýrsko, Komenského ulice

Klatovsko - Ve středu 18. října najdete v Klatovském deníku prvňáky ze ZŠ Nýrsko, Školní ulice a ZŠ Nýrsko, Komenského ulice. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení