Senioři v Klatovech mají strach. Bojí se využívat různých podchodů a průchodů ve městě a raději riskují přecházení komunikací v místech, kde je to nebezpečné. Policie ale tvrdí, že situace ve městě je klidná.

„Poměrně často jsem využívala podchod pod Plzeňskou ulicí. V poslední době ale tudy nechodím. Každou chvíli tam jsou opilci a různí „feťáci“. Jindy tam různá individua jen stojí a pozorují. Bezdomovci bývají mnohdy agresivní, žebrají a obtěžují. Člověk se bojí, obzvláště když už nejste tolik pohybliví a nebo když slyšíte o tom, jak ve městě tu a tam okradou nějakou důchodkyni,“ říká klatovská seniorka Hana Pátková.

„Policie by měla více sledovat tato místa. Tipla bych si, že podchody raději nechodí, aby si nepřidělali práci a nebo aby něco nevyšlápli. I to je tam úplně normální. Člověk měl při průchodu podchodem velmi nepříjemné pocity, i když tam nikdo nebyl. Určitě by si zasloužilo tam dát kamery,“ dodala seniorka.
Strach má také Marta Hanzlíková. „Takových míst, kde člověku běhá mráz po zádech, je v Klatovech víc. Ona stačí jen taková cesta na klatovské nádraží. Tam se v případě potřeby také nikoho nedovoláte. Policisté kolem projedou po silnici, ale co se děje v parku nebo u nádraží, je netíží. Opravdu se v Klatovech bojíme,“ pokračuje Hanzlíková.

Policie však tvrdí, že situace v Klatovech je bez problémů. „Jediný případ přepadené a oloupené ženy se v poslední době stal na konci června letošního roku,“ informovala policejní mluvčí Jana Tomková. Tehdy přepadl ženu na chodníku v ulici 5. května v prostoru u podchodu neznámý muž . „Neznámý pachatel zezadu uchopil 48letou ženu z Klatov pod krkem a strhl ji na chodník, kde se snažil ženě vytrhnout kabelku z rukou. Pachatel ženě kabelku vytrhl a z místa utekl. Žena utrpěla zranění, se kterým byla ošetřena u lékaře. Poškozené vznikla celkem škoda ve výši 12 600 Kč. Policie případ šetří pro podezření ze spáchání zločinu loupeže,“ informovala tehdy okresní policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Mnohé ženy však své přepadení ani nehlásí. Nehlásí se ani případy střetu s „úchyly“, kteří se v podchodech občas také objevují. Ženy se bojí policejních výslechů a různých průtahů.

V Klatovech je kamerový systém zaměřený na centrum města a okolní ulice, kde je velký pohyb lidí a celá řada heren, barů a restaurací. „V Klatovech máme sedm kamer. Aktuálně ale máme vytipována i další místa, kde by kamerový systém byl potřebný a ulehčil by naší práci. Podchody ale k těmto místům prozatím nepatří. Kamerový systém je hodně finančně náročný a jeho pořízení je závislé na penězích, které se městu nedostávají,“ řekl Deníku velitel Městské policie v Klatovech František Kacerovský.

Strážníci městské policie prý během obchůzek městem pravidelně podchody a průchody kontrolují.

„Nemůžeme ale v podchodech stát celý den. Zaznamenali jsme případy, že především za špatného počasí se do podchodů různí bezdomovci stahují. Snažíme se je totiž dostat od nákupních center a z dalších vytipovaných lokalit, jako jsou například parky, pryč, a tak si hledají jiná místa. Snažíme se je dostat i z podchodů a nebo se je snažíme umravnit, aby neobtěžovali lidi. Více udělat nemůžeme,“ dodal Kacerovský.

Městští strážníci apelují na veřejnost, aby kdykoliv uvidí v podchodech a na dalších místech města různá individua, neváhali a volali na telefonní čísla 156 (městská policie) a nebo 158 ( Policie ČR).