Muž se vydal na vycházku, jak byl zvyklý, kolem čtvrté hodiny odpoledne, zpět domů se ale nevrátil. „Vedení pečovatelského domu nejdříve zavolalo Policii ČR a ti nás kolem desáté večer požádali o spolupráci. Ihned jsme vytvořili několik pátracích týmů v počtu sedmnácti členů HS se třemi psy a začali pěšky i v terénní technice pátrat v lesích kolem vrcholu Javorníku,“ uvedl k okolnostem noční akce zasahující člen Horské služby Šumava Martin Kocum.

close Pátrací akce na Šumavě. info Zdroj: Horská služba Šumava zoom_in

Vzhledem k tomu, že svahy Javorníku jsou hustě zalesněné, museli se záchranáři pustit hlouběji do špatně přístupného terénu. „Kolem půl jedné v noci jsme pak pána našli nedaleko rozhledny na vrcholu. Byl zcela dezorientovaný, vyčerpaný, podchlazený a ještě ke všemu utrpěl poranění lokte. Poskytli jsme mu tedy tepelný komfort a po základním ošetření jsme jej asi v jednu předali Rychlé zdravotnické službě,“ doplnil Kocum.

Vzhledem k hustě zalesněným partiím CHKO i NP Šumava je pátrání po zbloudilých výletnících na Šumavě značně složité. „Pak je obvyklé, že se do pátrací akce vydávají kromě profesionálních i dobrovolných členů HS. Důležitá je také součinnost s ostatními složkami Integrovaného záchranného systému, jako v tomto případě s Policií ČR,“ připomněl náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.