Většina malých i větších firem v regionu se potýká už řadu let s velkým nedostatkem kvalifikovaných pracovníků snad ve všech oborech. Některé podniky tak musejí odříci větší zakázky, nemá je totiž kdo realizovat.


„Kvalifikované pracovníky sháním už několik let. Měl jsem inzeráty v novinách, letáky, požadavky na úřadu práce a nic. Potřebuji instalatéry, zedníky, obkladače a pracovníky v dalších oborech. Občas se někdo objeví, ale vydrží jen málokdo. V malé firmě musí pracovník odvádět kvalitní práci, a proto se zašijí raději v nějaké větší společnosti,“ popisuje František Ferus z firmyEkoinstal. Dodal, že kvůli nedostatku pracovních sil musí občas odříci lukrativní zakázky, což ho mrzí. Přesto se snaží odvést veškerou práci kvalitně a dobře.


Zámečníky, svářeče či soustružníky rádi uvítají například v Kovodružstvu v.d. Strážov. „Zaměstnance v těchto oborech sháníme už několik let. Proto jsme nuceni spolupracovat s personálními agenturami, které nám dodají pracovní síly ze Slovenska, Rumunska a dalších zemí. Bohužel opravdu dobrý pracovník je tak jeden z dvaceti zájemců,“ říká Jindra Marešová z Kovodružstva Strážov.


Instalatér Oto Caletka z Plánice říká, že při větších zakázkách se musí domluvit se svými kolegy z oboru, aby větší zakázku mohl přijmout.
Firmy hledají švadleny, šičky, automechaniky, horizontkáře, číšníky, servírky, kuchaře, řezníky a další.


„Letos naši školu opustí zhruba 30 vyučených automechaniků, obráběčů a zámečníků, 3 prodavačky a skoro čtyřicet kuchařů. Nemám strach, že by tito naši studenti neměli šanci uplatnit se v oboru,“ informuje ředitel Střední integrované školy v Klatovech Miroslav Karnet.


Na Úřadu práce v Klatovech zatím nezaznamenali s koncem školního roku zvýšenou poptávku vyučených studentů po volných místech. Každý totiž může hledat práci individuálně na nástěnkách či v infoboxu. „Volných míst je dostatek. Největší poptávka v současné době přetrvává po dělnících na montážních linkách,“ popisuje ředitelka Úřadu práce v Klatovech Marie Bučková.