Se školou nespěchají Terezka Sloupová ze Sušice oslavila vloni v září své šesté narozeniny. K zápisu do první třídy šla však až letos. „Prodloužila si svůj pobyt ve školce. Ve škole už ji čekají jenom samé starosti a povinnosti,“ říká Terezčina maminka Jana. A malá Terezka se už do školy těší. „Hlavně do tělocvičny,“ směje se dívenka.

Stejně jako Sloupovi zvažují možnost zapsat svou ratolest o rok později do školy řada rodičů. Trend odkladů školní docházky potvrzuje i ředitelka Základní školy v Komenského ulici v Sušici Marie Pitrová. „Vloni jsme měli během zápisů do prvních tříd osm žádostí o odklad školní docházky. Přitom v mnohých případech to byly děti šikovné, klidně by do první třídy mohly nastoupit. Ale je to na zvážení rodičů,“ vysvětluje Pitrová.

Odkladů školní docházky bude zřejmě čím dál víc, a to hlavně kvůli novele, která se chystá. V současné době totiž musí rodiče spolu se žádostí o odklad doložit potvrzení ze dvou zdrojů: od lékaře dítěte a z poradenského střediska, nejčastěji z pedagogicko–psychologické poradny. Podle novely, která ale pro letošní zápisy ještě neplatí, bude stačit potvrzení jedno.

I přes trend zapsat dítě o rok později je většina škol s počtem dětí u zápisů spokojena. „Pro letošní školní rok máme otevřenu jednu třídu, ale zájemců z řad rodičů je hodně. Možná bychom mohli uvažovat i o dvou prvních třídách,“ uvedla Pitrová. „Vybrali jsme si tuto školu, protože do osmé třídy chodí už náš starší syn,“ potvrdil Deníku Josef Haidinger, který spolu s manželkou Ivanou přivedli k zápisu do ZŠ v Komenského ulici mladšího syna Davida. „Když vybírám školu pro své dítě, dám na reference známých,“ dodala Jana Sloupová.

Stejně jako na této sušické škole se od čtvrtka až do dneška konaly zápisy do prvních tříd i v ostatních dvou školách ve městě. Průběh byl na všech místech stejný: zatímco učitelky se věnovaly budoucím prvňáčkům a hravou formou zjišťovaly, co všechno umí, rodiče vyplňovali potřebné formuláře.