„Hasiči stejně jako v každé vesnici udělají nejvíce práce. Hýbají děním ve vsi. Tento rok jsme udělali oslavu 125. výročí, která byla pojata trochu netradičně. Soutěžilo se spíše ve srandamači, kdy přijela družstva z okolí. Vše završila večerní zábava na parketu. Kromě toho farář posvětil znovu hasičský prapor,“ sdělil starosta obce Miloslav Strolený.

Hasiči pořádají hasičský bál, pouťovou zábavu na Bartoloměje, letos mají v plánu po dlouhé době udělat oslava silvestra. „Začal se konat také masopust, kterého byly již tři ročníky. Jde o velkou celodenní akci, zapojují se do ní desítky masek, lidé udělají pohoštění, nechybí kapela,“ dodal starosta.

Hasiči se účastní i okrskových soutěží. Kvášňovice mají také družstvo žen, které čítá jedenáct členek. „Fungujeme od roku 2016, kdy jsme hned vyhrály soutěž a od té doby se nám to nepodařilo, až zase letos při netradiční soutěži,“ uvedla Veronika Strolená.

Družstvo dětí je zatím v nedohlednu.

Vědci, ochránci přírody a s nimi i veřejnost mají nyní unikátní šanci nahlédnout do života divoké šumavské vlčice. Podařilo se ji odchytit a nasadit jí telemetrický obojek.
Unikátní projekt na Šumavě. Obojek hlídá už druhou divokou vlčici