„Josef Šalom je našim dlouholetým aktivním členem. Dokonce patří k těm chovatelům, kteří chovají doma rarity,“ říká předseda základní organizace Českého svazu chovatelů v Horažďovicích Jan Koubík.

„Pocházím z vesnice, a tak jsme doma měli králíky a další zvířata, o které jsme se museli starat. Zvířata jsem měl vždycky rád a tato práce mě bavila. Zhruba někdy ve svých patnácti letech jsem dostal svůj první pár registrovaných králíků a to odstartovalo celé mé chovatelské nadšení,“ vzpomíná na své začátky Josef Šalom ze Sušice.

„V roce 1963 jsem vstoupil do svazu chovatelů, kde s přestávkou asi patnácti let působím dodnes – tedy třicet let. Mojí chovatelskou specialitou je chov českých albínů a angorských králíků. Albíny dnes chová v republice zhruba pětadvacet chovatelů, v našem regionu jsem asi jediný. Řada z mých králíků získala ocenění na různých výstavách a chovatelských akcích a nejinak tomu bylo i o tomto víkendu,“ vzpomíná Šalom.

Jeho králíky jste totiž mohli obdivovat na 40. prácheňské výstavě drobného zvířectva, která se konala v sobotu a neděli v Horaždovicích. Akce zde byla spojena s Memoriálem Františka Musila.

„Letos jsme v našem chovatelském areálu uvítali přes třicet vystavovatelů, kteří přivezli své holuby, králíky a drůbež z různých míst regionu,“ pokračuje za organizátory Jan Koubík.

„Horažďovicko je holubářskou oblastí, a tak holubi byli na výstavě zastoupeni zhruba 150 exempláři. K vidění zde byla i kolekce poštovních holubů a řada oceněných šampiónů. Expozice králíků pak představila průřez běžně chovanými plemeny, ale i krajovými raritami. To nabídla i expozice drůbeže,“ pokračuje ve výčtu vystavovaných plemen další organizátorka, a to jednatelka horažďovických chovatelů Petra Koubíková.