Aktualizace: Premiér Petr Fiala se ve čtvrtek odpoledne dohodl se zástupci lékařů na navýšení objemu peněz na platy lékařů. Viceprezident České lékařské komory a předseda Sekce mladých lékařů Jan Přáda poté vyzval lékaře, aby v nejbližších dnech zajistili plánovanou péči v nemocnicích.

Ve Fakultní nemocnici v Plzni z celkového počtu 1 000 lékařů podalo výpověď z přesčasové práce celkem 86 lékařů na devíti pracovištích. „Rozpis služeb na prosinec je připravený, akutní péče je a bude zajištěna bez omezení, plánované výkony se zatím neredukují. V ambulantním provozu na vybraných pracovištích může v prosinci dojít k mírnému omezení provozní doby,“ uvedla mluvčí FN Plzeň Gabriela Levorová.

Ilustrační foto.
Pekla otevřou opět na Klatovsku své brány, čerti obsadí hrad, tvrz i zámek

Zásadnější situace je v nemocnicích Plzeňského kraje, i tam se část z lékařů, v Rokycanech výrazná, připojila k protestu iniciovaným mladými lékaři a vyjádřila nesouhlas s přesčasovou prací nad roční limit. „Konkrétně jde o Klatovskou nemocnici, kde vyjádřila nesouhlas s přesčasy nad limit cca třicítka lékařů z celkem 150, a o Rokycanskou nemocnici, kde jde o cca 20 ze 60,“ vyčíslil mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška.

Dle jeho slov vedení obou nemocnic monitoruje dlouhodobě situaci a s lékaři průběžně jedná a reaguje na vzniklou situaci určitými změnami v organizaci práce. I tak budou mít výpovědi z přesčasů dopad na provoz. „V obou nemocnicích dojde zcela určitě k omezení péče. Vzhledem k tomu, že se ale situace stále vyvíjí a probíhají další jednání a není zatím definitivní, kolik lékařů a v jakém rozsahu nebude sloužit přesčasy, není stále jasné od kdy a v jakém rozsahu může k omezení péče dojít. Zcela určitě se ale případná omezení nedotknou péče o pacienty v akutních stavech. Pro ně bude péče vždy zajištěna,“ ujistil Kokoška s tím, že omezení se v daném případě dotkne jen a pouze části odkladné péče. Například tím, že u konkrétních jednotlivých pacientů bude jejich léčba či operace posunuta na pozdější termín. Mírně může být omezena ambulantní péče. „Pacienty, kterých se bude toto omezení týkat, budeme včas kontaktovat a navrhovat a domlouvat náhradní řešení,“ poznamenal Kokoška.

Jan Koželuh na soutěžích.
Jan Koželuh reprezentoval ČR na světové soutěži, přivezl z ní domů dvě šerpy

Zároveň nemocnice vyzývají v souvislosti s možným omezením ambulantní péče pacienty, aby vždy vyhodnotili vážnost svých zdravotních potíží a jejich vývoj, a pokud nejde o závažné nebo akutní potíže, aby primárně využili péči svých ošetřujících lékařů.

S žádným výrazným omezením během prosince nepočítají v Mulačově nemocnici v Plzni, kde proti přesčasům protestuje osm lékařů. „Provoz bude zajištěn bez významnějšího omezeni. Na zajištění prosince jsme se dohodli," uvedl ředitel Jaroslav Zimmermann.