Pokud byste prošli všech osm tras, ze kterých se tato pavučina skládá, nachodili byste 20 km, během kterých poznáte město ze všech stran.

„Pavučina vede po čtyřech vrcholech, kterými jsou Svatobor, Stráž, Kalovy, Žižkův vrch, i údolím řeky Otavy, Na Pátečku. Ke každému z těchto bodů vede jedna stezka, která má jedinečnou tématiku. Dva okruhy se klikatí přímo městským centrem a jeden velký spojuje všechna vrcholová místa,“ informovala investiční technička Městského úřadu Sušice Dagmar Nováková.

Na každé stezce čeká na turisty něco jiného, na některé si prohlédnou historické památky a architekturu, jinde jedinečnou přírodu a výhledy do údolí řeky Otavy. Po cestách najdete celkem 20 informačních tabulí, panoramatické mapy, odpočinková místa s lavičkami i místo na uvázání koně. „Všechny trasy začínají u budovy radnice a v městském informačním středisku je k dispozici ucelená sada informačních materiálů k projektu Sušické pavučiny s komplexními informacemi o Sušici a okolí,“ sdělila Nováková.

Trasy pavučiny

První městský okruh je nazván „Sušice město královské”. Je dlouhý přibližně dva kilometry, není nijak náročný, a proto je vhodný i pro rodiny s menšími dětmi a kočárky. Přisouzena mu byla barva zlatá. Na této trase se seznámíte s náměstím Svobody, kostelem sv. Václava, židovským hřbitovem, synagogou a pivovarem, městskými hradbami, masnými krámy, vorařským návěstidlem, kostelem sv. Felixe, kostelem Nanebevzetí Panny Marie, s místem Na Vršku, hřbitovem, kaplí sv. Rocha, Nuželickou ulicí a Muzeem Šumavy.

„Architekturu XX. století” poznáte jako součást druhého městského okruhu, jehož délka je taktéž dva kilometry. Podíváte se na místa stezky stříbrné barvy jako jsou ulice T. G. Masaryka, hotel Svatobor, Sokolovna Sušice, Gymnázium Sušice, Studentská a Villaniho ulice, U Kapličky, Husovo náměstí, Daliborka, továrna Solo, Dům zdravotní péče, posádkový dům armády, Buřinka, ZŠ T. G. Masaryka, nábřeží J. Seitze.

Fialová křížová cesta „Na Andělíček”, dlouhá jeden kilometr, už je středně náročná a není bezbariérová. K začátku křížové cesty dojdete z náměstí po zelené značce. Za lávkou přes řeku Otavu odbočíte doleva a půjdete po proudu řeky Otavy. Za poslední budovou najdete první zastavení. Odtud vede pěšina vzhůru lesem ke kapli Anděla Strážce. Převýšení této stezky je 87 m.

Během tříkilometrové zelené trasy „Zábavné putování podél řeky Otavy” se můžete vyřádit s dětmi v Kostelní ulici, na Fufernách a v lesoparku Luh.
Klostermannova ulice, ulice Pod Svatoborem, kaplička sv. Antonína, Scheinostovo zátiší, bývalý skokanský můstek, hadí stezka, bývalá útulna a rozhledna Svatobor jsou součástí „Hadí stezky na Svatobor”. Stezka je středně náročná a má oranžovou barvu.

Středně náročnou trasou dostupnou i pro rodiny s menšími dětmi, která dostala žlutou barvu, je také „Sušice, kolébka sirkařství”, v rámci které se projdete místy Branka, most 28. října, park T. G. M, areál sušické nemocnice, K Vyhlídce a Krásná vyhlídka.

„Sušické setkání s Kalichem” nabízí dvoukilometrovou procházku po náměstí Svobody, po Mostní, Dlouhoveské ulici a Pod Kalichem a následně po červené turistické značce až na Žižkův vrch.

Osmou trasou je „Cesta nejkrásnějších vyhlídek”, která je jednou z nejdelších. Na osmi kilometrech navštívíte Andělíček, Krásnou Vyhlídka, Rok, rozcestí s odbočkou na Šibeník, rozcestí s odbočkou na Sedlo, rozcestí s odbočkou na Vrabčice, Divišov, Páteček, Červené Dvorce, Horní Dvorce, rozcestí s odbočkou ke kapli P.  M. Lurdské, rozcestí s odbočkou na Dohaličky, Kočičí skály, Studený kout. Stezka končí na Svatoboru.

Celkové náklady na tento projekt jsou 4,7 milionu korun, z čehož dotace činila 4, 34 milionu korun a zbývající část byla hrazena z rozpočtu města.