„Vznikli jsme v září 2011, takže letos slavíme deset let. V současné době je nás deset, dvanáct. Přibližujeme se době dávno minulé, ukazujeme, jak se dříve žilo, bojovalo, oblékalo, zabýváme se 14. a 15. stoletím, obdobím gotiky. Vše začalo tím, že jsme s kamarádem pořád debatovali, líbila se nám doba gotiky, chladné zbraně. Jednou jsme vyjeli na výstavu nožů, koupili jsme meče a začali trénovat. Následující rok jsme už vstupovali na Žichovických slavnostech. Pak se k nám postupně přidávali další členové a i nyní rádi mezi sebou další nadšence přivítáme,“ řekl zakladatel skupiny Luboš Kavale.

Sehnat potřebné vybavení není dle Kavaleho už velký problém. V současné době je internet mocná zbraň. „Procházíme knihy, ze kterých čerpáme, a máme také velké štěstí na spolupráci se švadlenou, která se vším hodně zabývá, takže nám kostýmy navrhuje. Výzbroj už se dá nyní běžně koupit,“ uvedl Kavale.

Trénování souboje, či příběhu jim trvá zhruba půl roku. Nacvičují během podzimu a zimy, aby na jaře mohli vyjet. Většinou obměňují představení po roce nebo dvou. Do toho jim ale vpadl koronavir. „Nemohli jsme se scházet, protože je nás hodně a trénujeme v tělocvičně, takže jsme přes rok stáli a netrénovali jsme. O to více se teď snažíme vše dohnat a v podstatě se nezastavíme, každý víkend vystupujeme,“ okomentoval zakladatel.

Rytíře Žichovice je možné vidět na různých akcích, kde předvádí ukázky nebo hru, kterou si připraví. Od roku 2015 se věnují i ohňové show. Jezdí i po různých rekonstrukcích historických bitev a podobně. V jejich repertoáru nechybí ani akce pro děti.