„Je to určitě akce, která přilákala na začátek prázdnin do našeho města turisty a zviditelnila zdejší region,“ řekl o slavnostech starosta města Železná Ruda Michal Šnebergr.

Alžbětín voněl klobásami a grilovaným masem, ale i pekařskými výrobky. Rysí slavnosti totiž byly místem, kde se prezentovali regionální výrobci se šumavskými produkty z obou stran hranice. Lákadlem slavností byla parní lokomotiva, která jezdila po trati ze Špičáku do Alžbětína a zpět. Také svezení ruční inspekční drezínou bylo pro účastníky slavností zážitkem.

„Jde o inspekční drezínu z roku 1851, která byla postavena v dílnách Praha státní nádraží a používána byla k inspekčním jízdám na trati Praha – Česká Třebová – Praha – Děčín. Jezdila rychlostí 2,5 rakouské míle, což je 20 kilometrů za hodinu. Návštěvníci slavností se mohli v této drezíně svézt a vyzkoušet si její pákový pohon, otáčecí zařízení a brzdu. Byla původně určena pro dva inspektory a dva členy doprovodu – sluhy,“ popsal jednu z atrakcí její majitel Václav Zahrádka z Čachrova.

„Milovníci železnice si jistě přišli v Alžbětíně na své. Bylo zde pojízdné muzeum železnice, děti s rodiči se mohly svézt ve voze s koňským spřežením a k tomu celý den vyhrávala živá kapela. Kdo měl žízeň, mohl se občerstvit železnorudským pivem nebo jinými pochutinami,“ dodal Šnebergr.
Rysí slavnosti lákaly do Alžbětína návštěvníky nejen pěšky, na kole, autem, ale mnozí přijeli vlakem. Železnice totiž k tomuto regionu neodmyslitelně patří, a tak byla i součástí oslav, které trochu pokazilo počasí.