„Celkem máme v plánu výlovy 175 rybníků v okresech Klatovy, Domažlice, Tachov, Plzeň-jih a Plzeň-sever. Chceme při nich slovit 650 tun kapra," uvedl ředitel společnosti Václav Voráček. Jako již tradičně je zhruba polovina produkce určena na domácí trh a polovina na export. Zatímco v zahraničí je zájem o kapry do hmotnosti 1,5 kg, domácí kupující dávají přednost rybám větším. V sítích ale uvíznou nejen kapři. „Hlavně to bude tolstolobik. Počítáme zhruba s 20 tunami, které půjdou kompletně do zpracovny a zákazník dostane poté rybu v uzené podobě. Dále to jsou amur, lín a samozřejmě dravci," doplnil Voráček.

Pozitivní zprávou pro milovníky kaprů je fakt, že kontrolní odlovy i rozbory prokázaly, že ryby jsou zdravé a ve velmi dobré kondici. A bude jich dostatek. Ti, kteří chtějí ušetřit, si mohou podle Voráčka ryby zakoupit při každém výlovu společnosti Klatovské rybářství, a to za mnohem příznivější cenu, než v předvánočním období. Dá se totiž předpokládat, že vánoční kapři letos mírně podraží. „Musíme do ceny zakomponovat celkové zdražování – od pohonných hmot až po krmiva. Zdražení ale rozhodně nebude nijak zásadní, půjde o několik korun na kilogram," vysvětlil Voráček.

I letos rybníky decimovali nenasytní ptáci, zejména kormoráni, kteří mají zájem o mladé ryby. A dokáží jich sežrat nebo smrtelně zranit obrovské množství. „Někdy nalétávala na vodní plochu i stohlavá hejna rybožravých predátorů," uvedl Voráček.

Hlavní výlovy v okrese Klatovy:

12. 10. rybník Červený u Nalžovských hor

25. 10. Nezamyslický rybník

31. 10. Hnačov

6. 11. Kovčín velký