Rybáři napříč západními Čechami mají napilno. Právě totiž začínají tradiční podzimní výlovy rybníků. V některých regionech se ale rybáři potýkali s velkým suchem, které může negativně ovlivnit množství ryb, zejména dravých. V Karlovarském kraji si rybáři stěžují i na kormorány, bobry a vydry, kteří jim loví ryby.

Už příští týden začne s výlovy společnost Klatovské rybářství, která obhospodařuje v Plzeňském kraji bezmála čtyři sta rybníků. „Udělali jsme si kontrolní odlovy, při nichž jsme kontrolovali zdravotní stav ryb a přírůstky a na základě výsledků jsme stanovili plány výlovů. Začneme s nimi 1. října. Nejdříve přijdou na řadu menší rybníky nebo rybníčky, které potřebujeme přelovit, abychom tam chytali vodu, nebo kde je násadová ryba. Výlovy potrvají bezmála do konce listopadu,“ uvedl ředitel společnosti Václav Voráček. Bude se lovit i Hnačovský rybník na Klatovsku, ten ovšem proto, že ho čeká rekonstrukce výpustního zařízení.

MÁLO VODY

„Letos to bylo nejhorší na Tachovsku a části Domažlicka. Tam jsme museli rybníky mnohem častěji kontrolovat a měřit kyslík. Někdy jsme museli sáhnout i k tomu, že jsme ryby třeba týden nekrmili, aby nedošlo k toxikaci a následnému úhynu. Techniku, jako jsou čeřiče či aerátory na okysličování vody, jsme nasazovat nechtěli, nemáme s ní dobré zkušenosti,“ vysvětlil Voráček.

Na Nepomucku a Horažďovicku byla situace trochu lepší, alespoň hlavní rybníky se tam podařilo vodou naplnit. Podobné problémy mají i v Karlovarském kraji. Například z rybníka Amerika u Františkových Lázní vylovili rybáři v roce 2007 šedesát tun ryb, o tři roky později už to bylo jen 45 tun. „Předpokládáme, že se letos vyloví o trochu méně, než tomu bylo v loňském roce,“ uvedl jednatel Rybářství Mariánské Lázně Zdeněk Mašek. Rybářská organizace Božičany, která vlastní vodní nádrže od Božičan až po Novou Roli na Karlovarsku, plánuje výlovy svých 14 rybníků od 5. října. Kvůli suchu přišla o legendárního, už 18letého zlatého sumce Vencu.

Sucho může negativně ovlivnit hlavně produkci dravců, jako jsou štiky či candáti. Kaprů by ale na vánoční trh měl být dostatek, a kvalitních. O cenách je zatím předčasné hovořit.

PRODEJE A VESELICE

Na hráze lovených rybníků jsou lidé zváni. Veselice jsou především na jednotlivých rybářských organizacích či dalších spolcích. Třeba dobrovolní hasiči ve Zhořci u Manětína je pořádají každoročně. „Akce se tentokrát koná 13. října od devíti hodin a návštěvníci se mohou těšit na rybí pochoutky a vystoupení kapely Bayeři z Nekmíře,“ sdělila místostarostka Manětína Věra Janouškovcová. Na kapry z oblíbeného rybníka Huťák mezi Blovicemi a Ždírcem se vypraví rybáři 16. listopadu. „Nabídneme prodej ryb i občerstvení,“ řekl místopředseda rybářů ve Ždírci Ivan Koutecký.

Výlov Drahotínského rybníka ve Zruči na Plzeňsku je naplánován až na konec listopadu. Jeden z největších rybníků na Stříbrsku, Sytno, se bude lovit v sobotu 12. října. Rybník Regent se loví 7. a 8. listopadu.

Rybářství Mariánské Lázně začne s výlovem rybníka Betlém u Teplé v sobotu 26. října. Největší rybník Karlovarského kraje Amerika u Františkových Lázní přijde na řadu o den později, v neděli 27. října.