Lékárnice mu teploměr automaticky vzala zpět a vrátila peníze s tím, že se to stává. Místo rtuti je nyní totiž podle směrnic evropské unie v teploměrech prvek gallium. Lékárníci potvrzují, že sklepávat jde často skutečně špatně, a raději doporučují digitální.

„Pro lidi, které bolí ruce a nemohou teploměr opravdu hodněkrát a pořádně sklepnout dolů, je to problém. Starším zákazníkům doporučujeme raději digitální teploměry, jejichž ceny šly teď hodně dolů, stojí například 80 korun,“ říká Jitka Racková z lékárny Pharmaland v Tylově ulici.

Zákazníka, kterému nešel sklepnout teploměr s galliem měli i v lékárně U kamenného zdraví v Čelakovského ulici. „Ten, co mám doma já, funguje ale normálně, nemůžu si stěžovat,“ uvádí lékárnice Zdeňka Němcová.

Levnějšími digitální teploměry doporučují odborníci měřit teplotu spíše v ústech. „Pod paží se musí hodně mačkat, jinak reagují nepřesně,“ vysvětluje Racková. Rychlé a přesné měření tělesné teploty zajistí spolehlivě digitální teploměr do ucha. „Teplotu přitom nezkreslí ani zánět středního ucha a je změřena za několik sekund. Ten je ale dražší, stojí zhruba osm set korun. Často jej kupují rodiče pro kojence,“ říká lékárnice.

Teploměr se rtutí už nikde neseženete, nebo byste neměli, prodávat se totiž již nesmí. Ten starý, který máte doma, ale používat samozřejmě smíte. Také Němcová doporučuje starším lidem raději digitální teploměry. „Už jen proto, že na něj lépe uvidí. Levnější sice neměří úplně přesně, rozdíl je ale třeba jen půl stupně, takže na to zjistit, jestli máte teplotu a jakou to stačí,“ míní Němcová. Pokud chce někdo rtuťový, protože je na něj prostě zvyklý, nabídne mu právě teploměr s galliem. V případě, že by s ním byl problém, vrátila by peníze.
Co je gallium

Gallium je velmi lehce tavitelný kov bílé barvy s modrošedým nádechem, měkký a dobře tažný. Hlavní uplatnění nalézá v elektronice jako složka polovodičových materiálů. Vyskytuje se poměrně řídce, obvykle jako příměs v rudách hliníku, zinku a olova. Je jedním z mála prvků, které se vyskytují v kapalném stavu za běžných teplot. Teplota tání je už při 29,76 stupních Celsia, bod varu má ale až při 2204 stupních Celsia.