„Pořídili jsme kompletně nové osvětlení pro vánoční strom, dělali nám ho na zakázku, aby ladilo s celým náměstím. Budeme ho střídat s původním osvětlením, aby nebyl stromek deset let pořád stejný,“ vysvětlil Deníku ředitel Technických služeb města Klatov Peter Pošefka. Doplnil, že dalšími novinkami jsou nasvícení Černé věže, nasvícení stromu ve Vrchlického sadech u okrouhlice a nasvícení stromu u jezuitského refektáře. Poslední novinkou je dřevěný betlém z dílny řezbáře Petra Štýse. „Celkové náklady byly zhruba půl milionu korun,“ dodal Pošefka.

Starosta Klatov Rudolf Salvetr doplnil, že betlém ještě není kompletní. Na jeho rozšíření budou použity finance získané na 9. Klatovském klášterním bazaru, který se bude konat 14. prosince. Pozval také všechny na adventní akce, jichž se v Klatovech bude konat celá řada. Pak již spolu s plzeňským biskupem Tomášem Holubem strom rozsvítili.

Účast byla letos rekordní, zaplněna byla nejen horní polovina náměstí, ale ze značné části i dolní. „Pro letošní rok jsme udělali novinku, postavili jsme pódium tak, aby na něj bylo vidět skoro ze všech stran. Jsem maximálně spokojená, nikdy jsem tu více lidí nezažila, a děkuji všem, kteří přišli a kteří se na akci podíleli,“ řekla ředitelka Městského kulturního střediska Klatovy Věra Schmidová.

Lidé, s nimiž Deník hovořil, výzdobu chválili, velký úspěch měl i betlém.