Nebyly samozřejmě určeny pro něj, ale pro Nadaci pro transplantaci kostní dřeně. A právě o ní si Deník s tímto renomovaným odborníkem povídal.

Můžete pro laika popsat transplantaci kostní dřeně?

Transplantace kostní dřeně je na první pohled jednoduchý výkon, kdy se všechna zhoubně pokažená krvetvorba z nemocného vyjme a namísto ní se umístí do těla zdravá krvetvorba od zdravého vhodného dárce. Tím je buď někdo z rodiny, a pokud není, tak někdo nepříbuzný. Musí to být dobrovolník, který tomu prvému pomůže se znovu narodit.

Je dostatek dárců?

Čeho je dnes dostatek? Tato medicína je po různých stránkách – organizační, etické, finanční, právní a samozřejmě medicínské – velice náročná. My základní vstup dárců do registru a jejich vyšetření na transplantační znaky hradíme z Nadace pro transplantaci kostní dřeně, takže z tohoto pohledu jsme určitým způsobem limitováni. Nicméně přesto je v této republice 34 tisíc dobrovolníků, kteří vstoupili do českého registru. Je mezi nimi řada Klatovanů, kterým upřímně děkuji. A pokud vstoupí další, budu upřímně rád. Nejvíce by nás potěšilo, kdyby se tímto způsobem podařilo oslovit především dobrovolníky do 35 let věku.

Je věk jediná podmínka pro vstup do registru?

Jediná není, ale je důležitá z praktického, nikoli medicínského hlediska. Když uhradíme vyšetření dvacetiletému člověku, tak v registru zřejmě vydrží dalších třicet let, zatímco vášnivý kuřák a hříšník v předdůchodovém věku jako já je už pochybnou investicí, byť jsem tam před lety vstoupil. Kromě toho transplantace vždy probíhá trošku lépe, když je dárce mladší. Proto těch 35 let.

Lidé se většinou lékařských vyšetření bojí. Je strach z bolesti na místě?

Vstup do registru není ničím mimořádným, znamená trošku odběru krve, což zná ze svého života každý člověk, který alespoň jednou navštívil doktora. Vlastní odběr je trošku náročnější, připomíná malou operaci, asi jako slepé střevo nebo malou plastickou operaci. Samozřejmě je to trochu nepříjemné, nicméně za tuto vstřícnost si člověk odnese to, že někde po světě díky němu a této malé odvaze žije někdo, kdo by jinak nežil. Myslím, že to je moc hezká kompenzace.

Komu transplantace kostní dřeně pomůže?

V první řadě nemocným, kteří marodí se zhoubným onemocněním krvetvorby, a jinak neléčitelným. Řada zhoubných onemocnění je léčitelná jinak a transplantace není všespásná. Ale není-li jiné pomoci, je na místě. Pomoci ale může i u některých nezhoubných onemocnění krvetvorby. V každém případě český národní registr dárců kostní dřeně v současné době umožňuje zhruba polovinu transplantací v České republice. A byť jsme maličká země, umožňujeme každou stou transplantaci ve světě, což je poměrně velké číslo, které mi dělá radost.