Jedinou zástupkyní klatovského regionu v soutěži Zlatý Ámos (anketa o nejoblíbenějšího učitele základní nebo střední školy, vyhlašováno kažodoročně Klubem Domino a Dětskou tiskovou agenturou, letos je vyhlášen 16. ročník – pozn. aut.) je učitelka prvního stupně Základní školy v Hrádku u Sušice Zuzana Navrátilová. Deník kandidátce na titul nejoblíbenější učitel České republiky položil několik otázek.

Jak dlouho pracujete ve školství?
Je to už dlouho, tuším patnáctým rokem. Předtím, než jsem před sedmi lety nastoupila do Základní školy v Hrádku u Sušice, jsem učila v hudebních školách v Sušici a v Horažďovicích.

Bydlíte v Sušici, učíte na škole v pět kilometrů vzdáleném Hrádku. Proč jste vyměnila hudební školu za základní a Sušici za Hrádek?
Dcera nastoupila do první třídy a já se jí chtěla věnovat. Jenže to dost dobře při práci na hudební škole nejde, tam jsou hodiny hlavně odpoledne. Obvolávala jsem proto základní školy a v Hrádku bylo volno za mateřskou dovolenou.

Jak jste se dozvěděla, že jste přihlášená do soutěže Zlatý Ámos?
Přišly za mnou děti, jestli bych je a také školu reprezentovala v této soutěži. Já jsem o soutěži věděla z loňska, takže jsem jim řekla: Proč ne? Máme totiž ve škole ještě kolegu a myslíme si, že muži v roli učitele jsou vždy u dětí oblíbenější. Takže jsme čekali, že do soutěže půjde on. Nyní jsem pyšná na to, že děti vybraly do soutěže mě.

U každého kandidáta do soutěže je ale zapotřebí sehnat potřebný počet podpisů. Jak tento úkol probíhal?
Vůbec jsem nevěděla, jak se děti tohoto úkolu zhostí. Jenže ony mile překvapily. Během zimních prázdnin chodily po obci a podpisy pilně dávaly dohromady.

Máte potřebný počet podpisů, jste nominována. Jak bude probíhat vlastní soutěž?
Je vyhlášeno, tuším, šest regionálních kol. Já spolu s dětmi jedu do Plzně 12. února. V tomto kole musí děti obhájit svůj návrh a pak vedou rozhovor se svým kandidátem a také s porotou. V dalším kole pak už soutěží samotní učitelé, při něm se musím obhájit sama.

Co máte připraveno na svou obhajobu?
Trochu jsem to už promýšlela, ale říkám si, že i když si něco připravím, stejně nakonec budu říkat něco úplně jiného. Navíc se budu řídit podle svého instinktu, podle srdce, prostě co mě napadne, řeknu. V plných přípravách jsou také děti. Ještě dohromady zvažujeme připravit si nějakou písničku, uvidíme.

Kromě práce ve škole máte určitě ještě spousty dalších aktivit…
Jsem členkou ochotnického spolku v Hartmanicích a hostuji také v divadle v Těchonicích. Jinak jsem hlavně muzikant. Vedu sborový zpěv a učím hru na flétnu.

Kdybyste se měla znovu rozhodnout, zda být učitelkou, či jinou profesi, jak byste volila?
Stoprocentně znovu učitelství. Jednak mám vztah k dětem a pak si říkám, že v mnohých případech si víc rozumím s dětmi než s dospělými. Možná to bude znít jako klišé, ale já tvrdím, že jsem se pro učitelství narodila.

Je někdo ve vaší rodině také učitelem?
Jsme čtyři sourozenci, a protože se nám maminka věnovala, nedostudovala. Ale nějaký čas učila. Otec vystudoval pedagogickou fakultu, nějaký čas učil na základní škole, pak na hudební. Sestra je také učitelka. Ale oba bratři pracují v jiném oboru.