S příchodem nového roku si obyvatelé Klatovska sáhnou opět hlouběji do kapsy. Zdraží teplo, ale i vodné a stočné. Navyšují se ceny potravin i služeb, vzroste DPH.

„Klatovy čeká zdražení tepla z 550 na 565 Kč za gigajoule, včetně DPH. Cena vody je pro rok 2013 nově stanovena na 60,60 Kč za m3. Tam došlo ke zvýšení pouze o nárůst DPH. Nájemné v městských bytech jsme zatím nezvýšili," informoval starosta města Klatov Rudolf Salvetr.

Ceny jízdného MHD zůstanou v Klatovech v roce 2013 stejné. Papírová jízdenka přijde i nadále na 8 Kč.

„V Sušici činí vodné a stočné pro letošní rok 52,10 Kč za m3 bez DPH, ceny nájemného v městských bytech, poplatky za odvoz odpadů a ceny jízdného v MHD se nezvyšují," řekl Deníku tajemník městského úřadu Pavel Novák.

Více zaplatíme ale i za potraviny a další služby. Ceny chleba, koláčků, plněných mřížek, šátečků, koblih, cereálního či čajového pečiva a dalších výrobků v těchto dnech také vzrostly. Podíl na tom má lednové zvýšení daně z přidané hodnoty.

„Zatím se budu snažit držet ceny, jaké mám. Konkurence je veliká. Zatím zvyšování cen neplánuji, uvidím, jak dlouho to vydržíme," řekl sušický pekař Karel Rendl.

Ceny potravin nejspíše dál porostou. Mnozí dodavatelé, kteří dosud ještě nezdražovali, zatím vyčkávají, co zvýšení DPH přinese.

„Je dražší maso i uzeniny. Ceny se zvedly o několik korun na jednom kilogramu," říká řezník Jan Trojan z Klatov.

„Mám z toho nového roku strach. Už teď jsem s penězi vyšla jen tak tak. Od května vydávám ze své peněženky o tisíc korun více. Zdá se mi tedy, že mnohé ceny postupně vzrůstaly už před novým rokem. Pokud to tak půjde dál, můj důchod mi nebude nestačit," řekla Deníku Věra Sedláčková z Klatov.